Türkiyede Yaşayan Sürüngen Türleri

Sürüngen

Dünyada altı kıtada 8240 farklı sürüngen türü olduğu sanılıyor ve bunların sadece 120 türü Türkiye’de bulunmaktadır. Bu makalemizde ise Türkiyede yaşayan 10 en güzel sürüngeni derledik.

Bayağı Bukalemun

Bukalemun familyasının bir türüdür. Diğer bir adı akdeniz bukalemunu olmakla birlikte ortalama vücut boyları 30 cm kadardır. Bukalemunlarlar beş parmak olmakla beraber iki parmağı bir, üç parmağı bir birleşimdedir. Bu nedenle yürümeden çok yakalamaya yönelik şekil almıştır. Dilleri 10 cm kadar fırlatabilirler. Gözlerinin ortası delik tek göz kapakları vardır, gözleri farklı yerlere bakabilir. Hızlı renk değiştirebilirler ve belirli bir renkleri yoktur. Bulundukları ortamda ışık ve sıcaklığa göre renk değiştirebilirler.

Semender

Semenderler uzun gövdeli hem kara hemde suda yaşayabilen bir canlıdır. Uzunlukları 20 ile 30 cm’ı bulur. Gölgeli ve nemli yerleri severler. Genellikle gece avlanırlar. Yirmi kadar türleri vardır. Ülkemizde doğu akdeniz ve doğu anadoluda bulunur. Anadoluda üç alt türü yaşamktadır. Derisi düz ve siyah,sarı beneklidir. Alt tarafı siyahımsı,gri ve kirli yeşilimsi sarı lekeleri vardır. Semenderlerin bazılarının derileri zehirliyken bazıları ise zehirsizdir.

Kars Kertenkelesi (Lacerta Agilis)

Diğer bir adı kars kertenkelesi olan lacerta agilis ülkemizde doğu karadeniz ve doğu anadoluda bulunur. Yurdumuzda iki alt türü bulunmaktadır. Genç olanların kahverengi zemin üzerine üç adet boyuna çizgisi bulunur. Ergenlerin ise renk versiyonu çoktur. Genel olarak erkek bireylerde yan kısımları yeşil, sırt kısımları açık kahve ve koyu lekelidir. Dişi bireylerin ise açık kahverengi zemin üzerine koyu lekeleri vardır. Bazı fertlerinde ise sırtlarında desen bulunmaz. Hareketleri yavaş olduğundan kolay yakalanabilirler. Genel uzunlukları 25 ile 30 cm kadardır.

Kırmızı Yılan

Kırmızı yılan kırbaç yılanları familyasına dahil zehirsiz türlerden birisidir. Bu tür ülkemizde ağırlıklı olarak doğu anadolu, iç anadolu ve güney doğu bölgelerinde yaşam sürer. Bu türün ortalama vücut boyları 160 cm aralığındadır. Daha büyüklerinede rastlanabilir. Sırt tarafı parlak kırmızı renklerde ve lekesizdir. Kendini tehdit altında hissetmediği sürece ısırmaz. Tehdit altında ikende çok hızlı bir şekilde ısırabilirler. Küçük kemirgenler kertenkele,kuş küçük memeli hayvanlar ve bazen küçük yılan türleri gibi canlılarlar beslenir. Tanrı faresi ve benzeri gibi kemirgenler yediği için çiftçilerin dostudur.

Trakya Tosbağası

Türkiyede sadece trakyada bulunduğu için trakya tosbağası adı ilede bilinir. Ortalama boyları 20 cm kadardır. Çeşitli otlar,sebzeler ve bitki yaprakları ile beslenir. Ömürleri toplam 80 yılı bulabilir. Yaşadıkları yerin ısısı 22 ila 32 derece arasındadır. Trakyada bol bitkili ve taşlık yerlerde yaşarlar. Arka ayak butlarında mahmus çıkıntıları yoktur. Buna karşın kuyruklarının uçları sertleşerek tırnak şeklini almıştır.

Gekogiller

Sıcak iklimlerde yaşayan bir canlıdır. Sesten hoşlanır ve dillerini damağına sürterek ses çıkartırlar. Kertenkele familyasından olan gekogiller boyları 1,5 ila 60 cm arasında değişsede genellikle küçük sürüngenlerdir. İyi tırmanırlar. Çoğu böcekle beslenirken bazıları ise otçuldur. Sıcak bir çölde su ihtiyacını gözlerinden sağlayabilir. Sabahları oluşan sisin nemini gözünde toplayarak bu canlı nemi gözünden suya çevirir. Türkiyede genellikle güney doğu anadoluda bulunur.

Doğu Yeşil Kertenkelesi (Fantastik Kertenkele)

Doğu Yeşil Kertenkelesi ülkemizde doğu akdeniz, iç anadolu, batı karadeniz, doğu anadolu, güneydoğu anadolu bölgesinde bulunur. Vücut uzunluğu 30 ila 50 cm kadardır. Tek türdür ve renginin yeşil olmasından dolayı otların ve çimenlerin arasında kolay bir şekilde kamufile olur. Varlığı sadece otların veya çimlerin kımıldamasıyla anlaşılır. Vücudunun üçte ikisi kuyruğu oluşturur. Diri bir şekilde durmalarından çok bu tür hızlı olmasıyla ünlüdür. Kuyruğu tutulunca hemen kopar ve bir süre sonra tekrardan yenilenir. Dillerini sık sık dışarıya çıkartarak koku alırlar. Koklama sinirleri dilin ve damağın üzerinde bulunur.

Sarı Kertenkele

Türkiyede ege, doğu akdeniz, iç anadolu, doğu anadolu, güney doğu anadolu bölgelerinde bulunur. Boyu ortalama 50 cm kadardır. Kulak derileri bariz bir şekilde gözükür ve kulak deliğinin ön tarafında ise 3 ila 6 adet üçgen şeklinde genişletilmiş pul bulunur. Ülkemizde 3 alt türü bilinmektedir. Vücudunun yan taraflarında ve ağzından başlayarak arka bacaklarına kadar portakal renginde düz bir çizgi bulunur.

Amanos Yılanı

Sırt kısmının derisi turuncu, kahverengi ve noktasızdır. Karın kısmı ise pembemsi veya sarımsı beyazdır. Kafası siyah beyaz şekilde olup ensesi düz bir siyahtır. Doğu akdenizde bulunurlar. Sadece Hatay amanos olarakta bilinir. Toplam vücut uzunluğu 30 ila 40 cm kadardır. Küçük böcek,solucan,örümcek ve benzeri gibi herşeyle beslenebilir ve zehirsizlerdir. Çok uysal oldukları için saldırgan bir tür değildir. Sadece kendini tehlikede hissettiği zaman ısırırlar.

Kara Semenderi

Yurdumuzda endemik türlerden birisidir. Boyları ortalama 14 cm kadardır. Baş ve vücut rengi portakala kırmızımsı rengindedir. Vücudunda parlak renkte noktalar bulunur. Yalnızca Türkiyede Muğlada görülür. Orman içleri, su kenarları, vadi yamaçları, taşlık ve kayalık alanlarda yaşarlar. Küçük böcek, solucan gibi şeyleri yerler. Böcek sevenleri olarakta bilinirler. Köyceğiz, dalyan, gökçek civarı, tersane ve domuz adasındada yaşarlar. Geceleri hava karardıktan sonra beslenme ve üreme için dışarıya çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir