Teleskop Balığı Nasıl Bir Balıktır?

Japon balıkları ile aynı familyadan gelen teleskop balıkları, ejderha gözlü japon balığı olarak da bilinir. Kafalarının iki yanında bulunan teleskop şekline benzeyen göz çıkıntıları nedeniyle teleskop ismiyle adlandırılırlar. Bu balıkların boyları 20 cm uzunluğuna kadar erişebilir. Ancak 6 aydan sonra bu kendine özgü olan şekillerine kavuşurlar. Göz çıkıntıları altı aydan sonra oluşmaya başlar. Bu halde iken bu balıklar japon balıklarına çok benzerler. Genellikle siyah renkte olan bu balıklar, tüm japon balıkları renginde de olabilirler.

Japon balığıyla akraba olsalar bile aralarında oldukça büyük farklar vardır. Bu farklardan en önemlisi teleskop balıklarının kafalarının iki tarafında bulunan teleskop şeklindeki gözleridir. Ayrıca teleskop balıkları japon balıklarından daha küçüktürler ve vücut yapıları daha kısadır.

Teleskop balıklarının beslenmeleri şu şekildedir: Hem et hem ot ile beslenebilen balıklar diğer balıklar gibi hepçil balık türlerindendir. Dondurulmuş canlı yemler ve haşlanmış yumuşak sebze parçacıkları ile beslenebilen balıklar, japon balığı için satılan yemler ile de beslenebilirler. Ortalama ömürleri 15 yıl olan bu balıklar uygun koşullarda ve iyi bakıldığında 20 yıla kadar yaşayabilirler.

Bu balıklarda normal zamanlarda cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur. Ancak üreme dönemlerinde bu ayrıma varılabilir. Erkek balıkların baş kısımlarında beyazlanma ve lekelenme görülürken, dişilerin karın kısımlarında büyüme görülür.

Bu balık türleri 20 cm uzunluğuna erişebildikleri için bu balıkların ufak akvaryumlarda beslenmesi uygun değildir. En az 40 litre boyutunda akvaryumlarda rahat bir ortam bulabilirler. Balık çok uyumlu ve sakin olduğu için kendi türünde olan ve sakin balıklarla yaşayabilirler. Teleskop balıklarının tanklarında bulunan suyun %25’i her hafta değiştirilmelidir. Akvaryumunun en ideal sıcaklığı ise 18-23 derece sıcaklık aralığında olması gerekir.

Bu balık türleri çok hassas olduğu için özenle bakılmalıdır. Bekletilmeden asla akvaryum içerisine bırakılmamalıdır. Bu durumlarda beyaz benek hastalığına yakalanma riski doğabilir. Aynı zamanda yemlenmesine de dikkat edilmelidir. İhtiyacından fazla verilen yem, balığın sindirim sistemini bozabilir. Hatta bu durum balığın ölümüne sebep olabilir. Az az ve sık sık beslenilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir