Sığırcık Nasıl Bir Kuştur? Sığırcık Kuşu Özellikleri

Ötücü bir kuş türü olan sığırcık genellikle sıcak iklimlerde yaşar. Gürültücü kuşlar olarak bilinir ve gökyüzünde grup halinde hareket ederler. Avrupa’nın sıcak bölgeleri, Asya’nın batı kıyıları ve Türkiye başlıca yaşam alanlarıdır.

Sığırcık Kuşu Özellikleri

  • Yaklaşık olarak 20 cm boyunda olan bir kuş türüdür. Alt türlerinde boyları 2-3 cm kısa ya da uzun olabilir. Yaşadıkları bölgelere göre renkleri değişen sığırcıkların genel olarak tüyleri parlak ve siyahtır. Bunun yanında yeşile, mora ve kahverengiye bakan renklerde de olabilir.
  • Üreme dönemleri bittikten sonra yaz aylarının sonlarında yılda bir kez olmak üzere tüylerini değiştirirler. Dişilerin görünüşlerinde erkek sığırcıklara oranla daha fazla benek vardır. Ayak yapıları pembemsi ya da kızıl renktedir.
  • Gagalarının rengi ise mevsimden mevsime değişiklik gösterir. Kış mevsimlerinde siyah veya kahverengi olan gaga yaz aylarında limon sarısı rengini alır. Gagaları sivri uçlu bir koniyi andırır. 70 km hızla uçabilen sığırcık bu hızla 1000 km yol alabilir.
  • İlkbahar aylarının başında başlayan üreme dönemi yaz aylarının bitmesiyle son bulur. Üreme dişi kuşun çiftleşme bitiminden kısa bir süre sonra yumurta bırakmasıyla olur. Bırakılan yumurta 13 ile 15 gün arasında kuluçkada kalır. Bu sürenin sonunda yumurtanın çatlaması sonucunda yavrular yumurtadan çıkar. Yumurtadan çıkan yavruların ilk başta gözleri kapalıdır ve gövdeleri tüysüzdür. İki hafta boyunca anne ve baba sığırcıklar tarafından beslenirler ve bu süre içerisinde gözleri açılır. Sığırcık çiftleri yılda 3 kez kuluçka dönemi geçirebilir.
  • Hepçil kuşlar kategorisinde bulunur. Genellikle tohum ya da meyveyle beslenseler de zaman zaman buldukları böcekleri de besin olarak tüketebilirler. Sığırcık kuşları ağızlarıyla beslenmede üç farklı yöntem uygular. Birincisinde sığırcık kuşu topraktaki böcekleri yakalayabilmek için gagasıyla toprağı kazar ve gagasını oraya saplayarak böcek avlamayı bekler. İkinci yöntemi ise uçan böcekleri yakalamak için kullanır. Bu yöntemi daha çok hareket kabiliyeti yüksek olan genç sığırcıklar kullanabilir. Diğer yöntemde ise hamle yaparak yerdeki böcek ve solucanları yakalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu