Shar Pei Nasıl Bir Köpektir? Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

İnsanın en sadık dostu olarak tanımlanan köpeklerin evde ya da bahçede yaşayabilen birçok türü vardır. Her köpek türünün kendine has bazı özellikleri vardır. Bu farklı özellikler köpeklerin birbirinden ayrılmasını sağlar. Bazıları insanlara alışık bazıları ise daha soğuktur. Günümüzde karşılaşabileceğimiz köpek türlerinden birisi de shar peidir. Kendine has dış görünüşüyle diğer köpeklerden farklılık gösteren bu köpek de kendi içinde çeşitlere ayrılır.

Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

  • Shar pei Çin kökenli bir köpektir. Ataları tam olarak bilinemeyen bu köpek ırkının chow chow’dan türetildiği tahmin edilir. Eski zamanlarda uzun süre hayvanları ve evleri koruması için beslenen bir köpektir. Bu yüzden o zamanlarda genellikle shar pei cinsinin dayanıklı olanlari tercih edilirdi. Irk grubu olarak sportif olmayan grupta yer alır.
  • At tüylü ya da fırça tüylü olmak üzere iki çeşidi bulunur. Ancak günümüzde at tüylü olanları oldukça azdır. Oldukça küçük kulaklara sahiptir ve kulakları öne düşer.
  • Mavimsi dilleri vardır. Bu köpek türünün en önemli özelliklerinden birisi kırışık olmasıdır. Ancak bu kırışıklıklar yaş ilerledikçe azalır.
  • Sahibine karşı sadıktır ancak zekidir. Her verilen komuta kanıp uymaz. Yabancı kişilere karşı oldukça çekingendir. İnatçı bir köpek olduğundan sahibinin iyi ve disiplinli bir eğitim vermesi gerekir.
  • Tuvalet eğitimini çok çabuk kavrayan bir türdür. Shar peiler sudan nefret eder.
  • Ömürleri genellikle 8-10 yıl arasında değişir. Kilolari ise 20-25 kg arasındadır. Yürüyüş yapmayı seven bir köpektir. Bahçede beslenebileceği gibi uygun ortam sağlandığında evde de rahatlıkla yaşayabilir.
  • Bu ırk köpeklerde kolay bir şekilde alerji ortaya çıkabilir. Bu yüzden mama seçiminde dikkatli olunması gerekir. Tavuklu mamalar yerine etli mamalar yedirilmelidir. Eğer köpeğin zaman zaman alerjisi artarsa köpekler için özel hazırlanan diyet mamalar kullanılmalıdır.
  • Shar pei sadık ama inatçı bir köpektir. Bu yüzden sahibinin biraz istikrarlı olması gerekir. İyi bir eğitim sürecinden sonra bu köpek iyi bir koruyucu, bekçi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu