Scottish Fold Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Scottish Fold Shorthair

İskoçya’da Perthshire Bölgesinde bir çiftlikte William Ross adlı bir çiftçi tarafından fark edilen Scottish Fold Shorthair’in annesinin düz kulaklı babasının ise bilinmeyen bir ırk olduğu tahmin ediliir. İçe doğru kıvrık olan kulakları olan bu yeni türü William Ross Büyük Britanya Kediseverler Konseyi’ne götürür. Yeni bir ırk olarak tescil ettirir. Ross’un türü tescil ettirmesi 1966 yıllarına denk gelir.

Scottish Fold Kedi Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

  • Bu cins kedilerin kafa yapıları büyüktür. Kulakları içe doğru kıvrıktır. Aslında bütün yavrular doğduklarına dik kulaklı olarak doğarlar ama üç hafta içerisinde içe doğru kıvrılırlar. Tüyleri kısa ve yumuşaktır. Tıpkı peluş oyuncakları anımsatır. Göz renkleri genelde bakır rengi ve bal rengidir. Bacakları ise vücutlarına oranla kısadır. Vücutları kaslı bir forma sahiptir. Burunları ise  yayvan bir biçimi vardır. Çene ve burun kısmı sağlam ve iyi bir biçimde gelişmiştir. Tüyleri genelde düz renklidir.
  • Scottish Fold Shorthair kedilerinin insanlarla olan ilişkileri iyidir. Herkese kendini sevdirir. Kısa zaman içerisinde bulunduğu ortama adapte olur. Ailede herkese sevecen ve ılımlı yaklaşır. Özellikle evdeki eşyalara zarar vermez. Yaramazlık yapmamaları titiz ev sahipleri için bu kedileri ideal hale getirmiştir.
  • Zekidirler ve evin kurallarını çabuk öğrenirler. Tıpkı köpeklerle oynar gibi önüne küçük bir top atarak oyun oynanabilir. Sahibi ile oynamaktan zevk alır.
  • Tüy bakımını kendisi yapan Scottish Fold Shorthair’ler tüylerini kendisi temizler. Bakımlarını yapar. Yumuşak huylu olmaları ile kedi sahipleri oldukça şanslıdır.
  • Kediler genel olarak etçildir. Scottish Fold Shorthair de et ürünleri yiyebilir. Ama kuru mama ile beslenmesi hem hayvansal hem bitkisel gıda takviyesi alması açısından önemlidir. Diğer tür kedilerin beslenmesi ile aralarında pek bir fark yoktur. Bu yüzden mama kabında az olsa mama bulundurulduğunda karnı acıktığı zaman yemeğini yiyebilir. Bunun dışında konserve mamaları yemesinde de bir sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir