Samoyed Nasıl Bir Köpektir? Samoyed Özellikleri

Adını tarih öncesi Sibirya’da yaşayan bir halktan alan Samoyed günümüzde en çok tercih edilen evcil köpeklerdendir. O dönemlerde kızakların çekiminde Samoyed köpekleri kullanılmıştır. 1889 senesinde kaşif Robert Scott’un köpeklerden birkaçını İngiltere’ye getirmesi ile Samoyed dünyaya yayılım göstermiştir.

Samoyed Irk Analizi ve Özellikleri

  • Kaslı bir vücuda sahiptir. Yüksekliği erkek ve dişide değişim gösterse de ortalama 48 ile 60 cm arasıdır. Samoyed’in bacakları yerde dik bir biçimde durur. Oldukça güçlü bir bacak yapısına sahip olan köpeğin ayakları düz ve tüylüdür.
  • Sarı, krem ve beyaz renge sahip olan kürk kısmı soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı olduğu için sık ve serttir. Güçlü ve dinamik bir köpek olan Samoyed’in gözleri koyu renktedir. Siyah ya da kahverengi burnu olan köpeğin kafası ise güçlü ve uç kısma doğru sivridir. Uç kısma doğru hafifçe yuvarlaklaşıp dikleşen kulağı orta büyüklüktedir.
  • Oldukça naif bir köpek olan Samoyed tek bir kişiyi sahip olarak seçse de insanlara karşı oldukça nazik davranır. Dışa dönük ve arkadaş canlısı olduğu için koruma köpeği olarak kullanılamaz. Yabancılara bile sevecen bir tavır sergiler.
  • Çocuklarla iyi iletişim kurabilen Samoyed aile yaşantısı için elverişli bir köpektir. Sahibine bağlandığı zaman oldukça sosyal ve canlı bir hale bürünür. Diğer ev hayvanları ile uyumludur.
  • Havlamaya eğilimi olan köpek uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Aksi taktirde eşyalara zarar verebilir.
  • Çok zeki bir köpek olan Samoyed formal itaat eğitimine karşı gelebilir. Eğitim sürecinin sıkı tutulması ve sabırlı olunması önerilir. Takım halinde çalışmaya daha uyumludur. Bireysel olarak kendini doğru ifade edemeyebilir.
  • Samoyed sıcak iklimi sevmez. Sıcak havalarda serin bir bölgede tutulması gerekir. Apartman yaşantısı için uygun olsa da küçük bir bahçe köpeğin yaşaması için daha idealdir. Çünkü oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Günlük olarak egzersiz yapmak ister. Bunun için açık alanlarda bulunması gerekir.
  • Samoyed’in kürkü sık ve gür bir yapıya sahiptir. Mevsimsel olarak tüy döken köpeğin sık sık fırçalanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu