Palamut Balığının Özellikleri

Palamut, kemikli balıkların uskumrugiller familyasından, kılçıksız, esmer etli, pulsuz bir balık (Pelamys sarda ya da Sarda sarda). Atlas Okyanusu, Akdeniz ve Karadeniz’de yaşar. Gövdesi uzun, mekik biçiminde, kalınca ve yandan basıktır. Sırt kısmında koyu renkli 7-10 kadar çizgi bulunur. Kalabalık sürüler hâlinde, orta derinlikteki suların deniz yüzeyine yakın kısımlarında bulunur. Kendisinden küçük balıklarla beslenir. Etleri lezzetlidir. Taze ya da tuzlanmış olarak yenir. Palamutun 1-2 kg’dan küçük olanına çingene palamudu, 1-2 kg olanına palamut, 2-5 kg arasındakine torik, 5 kg’dan büyüğüne sivri, 6 kg’dan ağır olanına da altıparmak denir.

Palamut sıcak ve ılık denizlerin hem kıyı hem açık taraflarında yaşayan palamut kemikli bir balıktır. Oldukça keskin dişleri vardır. Sırtı genellikle mavimsi olan bu balığın karnına doğru gidildikçe bu renk gümüş beyazı bir hal alır. Sırtından başına doğru koyu siyah renginde şeritler vardır.

Palamut Balığı Türleri ve İlginç Özellikleri

Palamut
Palamut
  • Genellikle sürüler halinde hareket eden bu balıklar, mevsimlik uzun göçler yaparlar. Pulsuz, siyah eti olan göçmen bir balıktır.
  • Latince adı sadra olan bu balık çok hızlı hareket eder ve çok zeki bir deniz balığıdır. Trol ağlarla yakalanamaz. Bu, palamutun zekasının da bir göstergesidir.
  • Marmara ve Karadeniz bölgesinde en bol bulunan palamut ekonomik değeri çok yüksek bir balıktır. Genellikle bahar aylarında beslenmek amacıyla Karadeniz’e giden bu balıklar, sonbahar aylarından itibaren kış mevsimini geçirmek için Marmara Denizi’ne geçer. Aynı zamanda göç balıkları oldukları için Çanakkale üzerinden Ege’ye ve Akdeniz’e ve oradan da okyanuslara açılırlar.
  • Karadeniz’de Aralık ayına kadar avlanabilen bu balıklar, Marmara Denizi’nde Mart ayına kadar avlanabilirler. Besin değeri çok yüksek olan bu balıklar, çok iyi yüzücü ve çok süratli balıklardır.
  • Sürüler halinde yaşayan bu balıklar aynı zamanda yine sürüler halinde yaşayan kolyoz, hamsi, istavrit, uskumru ve sardalya gibi balıklara saldırarak beslenirler.
  • Genellikle 23 derece sıcaklıkta açık denizlerde ürerler. 500 binden 2 milyona kadar yumurta dökerler. Uzunluğu bir metreye varan türleri de vardır. Ancak çeşitleri boylarına göre değişir. Palamut vonozu, kestane palamudu, çingene palamudu, palamut, zindandelen, torik, sivri, altı parmak ve piçura en çok bilinen türlerindendir. Palamut balığının üreme dönemleri ise Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarıdır.
  • Palamut genellikle Ağustos ayında avlanan bir hayvandır. İlk olarak Karadeniz bölgesinde sürüler halinde vanoz ve çingene palamutu gelmeye başlar. Eylül ayından itibaren ise palamut gelmeye başlar. Balığın en lezzetli olduğu zamanları Eylül-Şubat ayları oluşturur.
  • Bu balıkları yakalamak için orkinos ağı adı verilen ve 1500 metre uzunluğunda olan bir ağ ile yakalanabilir.
  • Ayrıca palamut çaparisi ve zokasıda bu balıkların avlanmasıda bir yöntemdir. 70’li yıllarda Türkiye’de bol bulunan bu balık türü aşırı ve bilinçsizce avlanma sonucunda, bugün neredeyse tükenme noktasına gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu