Muhabbet Kuşları Ne Kadar Yaşar?

Evde en çok beslenen hayvanlar arasında şüphesiz muhabbet kuşları ilk sırada gelir. Bu sevimli ve ötüşüyle mutluluk verici muhabbet kuşlarının ömrü ne kadardır ve hangi faktörlerde ne kadar yıl yaşarlar gibi sorularınıza cevap niteliğinde bu yazımızı hazırladık.

Öncelik olarak muhabbet kuşları kendi doğal ortamlarında yaşam ortalaması 5-6 yıl arasındadır. Ev ortamında ise bu sürenin az veya çok olması kuşlarımızın hangi standartlarda bakıldığı, beslenme kalitesi gibi bir çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir.

Muhabbet kuşlarının ömürlerinin süresini etileyebilecek etkenler arasında genetik yapılarıda rol oynamaktadır. Bir diğer etken ise yaşadıkları ortamın refahı bununla birlikte stresten uzak olarak hayatlarını sürdürmeye dayalıdır. Bu şartlar sağlandığında yaşam süreleri daha uzun olabilir.

Ev ortamında muhabbet kuşkarı ne kadar süre yaşarlar?

Muhabbet kuşlarının ev ortamlarında kaliteli, eksiksiz ve temiz bir şekilde baklıması halinde bu süre 5-11 yıla kadar değiştiği gözlemlenmiştir. Doğal ortamlarda ise 5 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir, ev ortamındaki steril ve kaliteli bir bakımla bu süre uzayabiliyor. Bir muhabbet kuşunun doğumundan yetişkinliğine kadar geçen süre 5-6 ay arasıdır. Yani 5-6 ay içerisinde yetişkin bir muhabbet kuşu olabilir. Dişi kuşlarda ise 8-12 ay arasında değişmektedir.

Temizlik, Hijyen ve Bakım Önemli

Şüphesiz yaşadıkları ortam denince ilk akla gelen şeylerin en başında kafesleri gelmektedir. Bu sebeple kafeslerinin steril olması ve bakımı, muhabbet kuşunun ihtiyaç duyacağı ve bulundurulması gereken malzemeler ve düzgün bir temizlik bu saydıklarımız önemli ve etkileyici faktörlerdir. Ayrıca muhabbet kuşu kafeslerinin sabit olması, kapalı ortamlarda rahatca uçabilmeleri ve ailedeki insanlarla iyi anlaşması ve kaynaşması onları stresten uzak tutacaktır. Bir diğer konu ise rüzgardan ve aşırı sıcaklardan muhabbet kuşlarını uzak tutmanız gerekmektedir. Parazit gibi durumlardada hemen çözüm bularak bu süreyi uzatabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının hastalanması halinde hemen veterine görüşmeniz gerekecektir.

Yukarıda saydıklarımızı yaptığınızda yani hassas ve titiz olarak muhabbet kuşlarınıza bakım yapmanız durumunda yaşam sürelerinin artması.Böylelikle hassas ve titiz davranmanız neticesinde muhabbet kuşlarının yaşam sürelerini aşmasını bekleyebilirsiniz. Üzerimize düşen görevleri tam ve eksiksiz yapmamız halinde uzun yıllarca bu sevimli varlıklarla beraber yaşayabiliriz. Sadece bakımı değil onlara karşı sevgi gösterisi ve yeri gelince ailemizden birisi olarak onlarla oyun oynayarak tüm ihtiyaçlarını gidermemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu