Moli Balığı Nasıl Bir Balıktır? Moli Balığı Özellikleri ve Bakımı

Doğal yaşam alanları, sakin nehir suları ve bunların denizlerle buluştuğu bölgeler olan moli (molly) balıkları daha çok acı su balığı olarak bilinir. Moli balıkları, tropikal balık türlerinden olduğundan sıcak iklim şartlarında ve akvaryumlarda da sıcak bir ısı ortamında bakılması gerekir. Moli balıklarının türleri genel olarak; ay moli, balon moli ve siyah moli olarak renk varyasyonları vardır. Acı sularda yaşadıkları için yeni kurulmuş olan deniz akvaryumlarında ilk başlangıç balığı olarak kullanılabilir.

Moli Balığı Nasıl Bir Balıktır? Bakımı Nasıldır?

Moli Balığı
Moli Balığı
  • Dişileri erkeklere göre biraz daha büyüktürler. Moli balıklarına uygun yaşam alanı sağlandığı taktirde ömürleri dört senedir. Ayrıca akvaryumlarda da bu doğal yaşam alanının oluşturulması önemlidir.
  • Bakımlarında en çok dikkat edilmesi gereken husus, ani ısı değişiklikleridir. Ani ısı değişikliklerinde beyaz benek ve mantar gibi hastalıklar görülebilir. Bundan dolayı su değişiklikleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
  • Beslenmelerinde kullanılacak yemlerin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Bu yemlerin suda çok çabuk eriyip, suyun kalitesini bozmaması gerekir. Özellikle kullanılması gereken granül yemler ve yosunlar doğru olan yem çeşididir.
  • Yem çok fazla atıldığı takdirde akvaryum çabuk kirlenir ve balıkların zarar görmesine neden olabilir. O yüzden yemlemenin sabah-akşam olmak üzere günde iki defa az miktarda yapılması uygundur. Yem miktarı da balık sayısı ile orantılıdır. Atılacak yem, eğer dibe çökmeden bir dakika içerisinde tükeniyorsa, yem miktarı yeterli demektir. Yine yem 5-10 saniye içinde bitiyorsa miktarı azdır.
  • Bu balıklar tür olarak barışçıldır. Diğer balıklarla rahatlıkla yaşayabilir. Kendi türleri arasında olduğu gibi, diğer canlı türleriyle de herhangi bir sıkıntısı yoktur. Özellikle kendisi gibi balık türleri (kılıç, lepistes, tetra vs.) ile yaşayabilir.
  • Kendine herhangi bir zararı olmadığı gibi diğer balıklara da zarar vermezler. Balık türü seçiminde, onun yaşam alanına uygun su sertliğine, ısısına uygun seçimler yapılmalıdır.
  • Moli balıklarının üremeleri canlı olarak meydana gelir. Yavrulaması da, dişilerin yaklaşık iki ayda bir gerçekleşir. Bu süre aynı zamanda akvaryumun ortamına da bağlıdır. Yavrulama sayısı, ilk üremede onu geçmez iken, diğer yavrulamalarda 25’e kadar çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu