Minyatür Schnauzer Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Alman kökenli olan Schnauzer ismi Almanca burun bölgesi anlamına gelen “schnauze”den gelir. Schnauzer ırkı onbeş ve onaltıncı yüzyıllarda bile varlığı bilinen bir ırk olarak öne çıkar.

Minyatür Schnauzer Köpek Irkı İncelemesi

  • Schnauzerler geçmişten günümüze çocuklara bakmak, faytonlara eşlik etmek, savaş sırasında haber taşımak, kemirgenleri avlamak gibi pek çok farklı görevde kullanılmıştır. Günümüzde ise popülerliğini hala koruyan bir ırktır. Kafatası uzun ve dikdörtgen şeklindedir. Burun ucu yuvarlak ve siyahtır. Gözleri oval bir biçimdedir.
  • Schnauzer‘in ön bacakları düz bir şekilde uzanır. Parmak uçları ise kedi patilerini andırır. Arka bacakları oblik ve kaslı bir şekildedir. Schnauzer kürkü ise kırçıllı ve düz siyah olmak üzere iki renktedir. Schnauzer‘in beyaz tüyleri siyah bantlı şekildedir. Siyah renkteki Schnauzerlar’ın alt tüy tabakası dahil olmak üzere bütün kıl örtüsü siyah renktedir.
  • Karakteristik özelliğine bakıldığında Schnauzer koruyucu bir özellik taşır. Korkusuz bir tür olarak bilinir. Sevimli yapısı ile Terrier cinsi köpeği andırır. Hareketli ve oyuncu bir yapıya sahiptir. İnatçı bir yapısı vardır. O nedenle eğitiminde istikrar önemlidir. Zeki ve kolay uyum sağlayan, eğitiminde fazla sıkıntı çıkarmayan bir türdür.
  • Henüz yavruyken doğru bir şekilde sosyalleştirilmesi gerekir. Çünkü agresif bir hayvan olarak yetişmesi olasıdır. Bunu önlemek önemlidir. Schnauzer’in enerji dolu, baskın karakterli biri tarafından sahiplenilmesi bu köpeğin daha iyi yetiştirilmesi için önemlidir.  Schnauzer türü belirli yaş üzerindeki çocuklarla çok iyi geçinir, oyunlar oynar, herhangi bir tehlikeye yol açmaz.
  • Schnauzer cinsini apartmanda muhafaza etmekte herhangi bir sakınca yoktur. Ev içerisinde de yeteri kadar aktif olabileceğinden bahçeye çok fazla gereksinim duymazlar.
  • Bakımı ise oldukça kolaydır. Yılda iki defa tıraş edilmelidir. Kısa tel fırça ile düzenli olarak tarandığında gayet bakımlıdır. Yumuşak uçlu bir makas ile göz çevresinde büyüyen kılları almak yeterli olacaktır. Tüy dökmeyen ve kokusuz yapısı ile ayrıca tercih sebebi bir cinstir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu