Martı Nasıl Bir Kuştur?

Bir deniz kuşu olan martı, martıgiller familyasındandır. Aynı zamanda iyi bir yüzücüdür. Ayak yapısının perdeli olması iyi bir yüzücü olmasındaki temel etkendir. Büyük gövdeleri vardır. Ancak buna rağmen uzun mesafeli uçuşlar yapabilirler. Çöl ikliminin hakim olduğu alanlar ile kutupların tamamen buzul kaplı alanları dışında dünyanın hemen her yerinde görülürler.

Martı, büyük bir kuş türüdür. Boyları bir metreye yaklaşabilir. Genellikle gri ve beyaz renklidirler. Başlarında siyah lekelere rastlanabilir. Gagaları oldukça uzundur. Denizden uzak yaşayan birkaç türü dışında genel olarak kıyı kuşu olarak sınıflandırılır.

Martı, ağız yolu ile çiftleşen bir kuş türüdür. Yumurtlama dişiye aittir. Ancak kuluçkaya yatma erkeğin görevidir. Yavrunun yumurtadan çıktıktan sonra beslenmesinde dişi ve erkek birlikte görev alır. Dişi martı, bir defada iki veya üç yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavrular ortalama bir ay sonra uçmaya başlar. Martı, son derece zeki ve sosyal bir kuş türüdür. Alet kullanımına yatkın oldukları bilinir. Sürü ile hareket etmeyi bilirler ve tehlike durumlarında sürü ile birlikte karşı koyma eğilimindedirler. Martılar, son derece gürültücü kuşlardır. Özellikle çiftleşme dönemlerinde çok gürültülü sesler çıkarırlar.

Martı, oldukça sık beslenen bir kuştur. Sürekli ve uzun mesafeli uçuşlar yapması dolayısıyla sıklıkla acıkır. Bu nedenle sürekli bir beslenme gerçekleştirmesi gerekir. Yiyecek seçimi yapmayan bir kuştur. Temel besin maddeleri küçük balıklar, yengeçler ve çeşitli yumuşakçalardır. Genel anlamda balıkçıl bir kuş türüdür. Ancak seçim yapmaması nedeniyle bulduğu her şeyi yeme potansiyeline sahiptir.

Martının bulduğu her şeyi yemesine denize atılan plastik atıklar da dahildir. Martı, denize atılan atıkları yiyecek sanıp yer. Ancak midesi plastiği sindiremez. Sindirim işlemi gerçekleşmediği için midesi sürekli doludur ve bu durum tokluk hissi yaratır. Tokluk hissi nedeniyle yeteri kadar besin alamayan martı, besin yetersizliğinden ölür. Bu nedenle denizleri temiz tutmak canlıların sağlığı açısından da önemli hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu