Maine Coon Nasıl Bir Kedidir? Bakımı ve Özellikleri

Evcil kediler arasında en iri kedilerden biri olan Maine Coon ABD kökenlidir. İngiltere’de de evcil kediler sınıfında bulunduğu söylentileri olsa da uzun araştırmalar sonunda bu ırkın ilk kez ABD’de görüldüğü kayıt altına alınmıştır. Maine Coon ismini Amerika‘nın Maine gibi kuzey eyaletlerinde yaşayan rakun (racoon) kısaca coon’a benzerliğinden dolayı almıştır.

Fiziksel Özellikleri

Büyük bir kedi olan Maine Coon’un vücutları üçgen şeklindedir. Fazla büyük olamayan kafaları kare biçimindedir. Belirgin burunları, gelişmiş çene kemikleri, geniş ağızları ve gözleri vardır. Geniş bir göğüs yapısı ve uzun boyna sahiptir. Güçlü bir fiziksel yapısı olan Maine Coon’un, bacakları vücudu ile orantılı ve kalındır. Patileri ise yuvarlak ve geniştir. Uzun kuyruğu dikkat çekicidir. Benekli desenlerin dışında, beyaz, siyah, sarı, gümüş ve gri tonlarında, yaklaşık yirmiye yakın tüy rengi vardır. Tüyleri sık, yoğun ve uzundur. Yetişkin erkekler 11-12, dişiler ise 8-9 kilo ağırlığa ulaşabilirler.

Karakteri

Genel olarak uyumlu, sevimli, sert ve dayanıklı  karakterleri vardır. İnsanlarla uyumu çok iyi olduğu için lakabı “gentle giant” anlamında “nazik dev” dir. Eve karşı sorumlukları ve ilgileri fazladır. Ortalamanın üstünde bir zekaya sahip olmaları, eğitilmelerinde de kolaylık sağlar. Bir nevi kucak kedisidir ve diğer evcil hayvanlarla, kedi ve köpeklerle iyi geçinir. Oyun oynamayı çok sever ve en önemli özelliklerinden biri olduğu için çocuklarla da iyi anlaşır. Yumuşak seslidirler. Ağaca tırmanmayı ve su ile oynamayı da çok severler. Kısaca oyunculukları ve uyumlu yanları ile tercih edilen ev kedileri arasında yer alır.

Bakımı

Sık ve gür tüyleri olan Maine Coon’un bakımının büyük bir kısmını tüyleri kapsar. Tüylerinin düzenli olarak fırçalanması ve taranması gerekir. Ayrıca kuru hazır mamaları pek sevmezler, çiğ et ve balık yemeyi daha çok tercih ederler. Bunun için beslenmelerinde, kuru mamaların yanında, et ürünlerinde yer alması gerekir.

Kalça çıkığı, hipertrofik kardiyomiyopati ve polikistik böbrek rahatsızlıkları, Maine Coon’ larda görülebilecek sağlık sorunlarıdır. Bu kedi ırkının ortalama yaşama süreleri 12-15 yıl olsa da 20 yıla kadar yaşayabilenleri de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu