Köpekler Çiftleşirken Neden Kitlenir

Köpekler arka arkaya çiftleşir, doggy style (köpek stili) ile değil. Bİr köpeğin üzerinde gidip gelen bir köpek gördüğünüzde bu aslında bir üstünlük hareketidir. Boşalma pek nadir ger­çekleşir.

Bu yüzden komşunuzun köpeği, cinsel ilişkiye girmek için çocukların bacaklarını tercih ediyor gibi görünür. Aslında bu cinsel bir davranış değildir; amaç bir topluluk içinde kendine yer edinmektir ve öncelikle topluluğun en küçüğünü seçer.

Köpekler aslında arkadan birleşerek çiftleşirler, fakat daha sonra bacaklarından birini partnerlerinin üstünden geçirirler; böylece arka arkaya gelmiş olurlar. Bu olunca erkek köpeğin penis ucu (bulbus glandİs) kan pompalanarak şişer ve bu da geri çekilmeyi imkânsızlaştırır.

Buna “düğümlenme” denir. Bu durum sperm sızmasını en­gellemeye yarar: “Sperm rekabeti ”ne klasik bir örnek ya da di­ğer köpeklerin genetik materyallerini dışlama. Boşalma olana kadar bir iteleme süreci yaşanır ve sonucunda penis küçülür, böylece köpekler birbirinden ayrılabilir.

İlk kez cinsel ilişkiye giren köpekler, birbirlerine kenetlen­diklerini fark edince bazen ters tepki verebilirler. Böyle du­rumlarda itişmeler ve çıkan kesik havlamalar romantik bir an­dan ziyade kavga gibi görünür.

Yorum Yapınız