Kınkanatlılar Nedir? Hakkında Bilgi

Kınkanatlılar, böcekler içindeki en büyük grubu oluşturur. Eğer çeşitlilik ve uyum sağlama başarının ölçütüyse, o zaman böcekler yeryüzünün en başarılı hayvanlarıdır. Bilinen 1.200.000 böcek türü (350.000’i kınkanatlı) vardır ve daha 8 milyon tanesi isimlendirilmeyi bekliyor: Yeni türleri keşfedilme hızı ortalama saatte birdir. Tüm hayvan ve bitki türlerini art arda dizecek olsaydınız, her beş türden birinin böcek olduğunu görürdünüz. Şu anda etrafta kendi halinde dolaşan 750.000.000.000.000.000 böcek vardır. Neden bu kadar çoklar? Sorunun en basit cevabı çiçekli bitkilerdir. Çiçekli bitkilerin farklılaşmaya başladığı 120 milyon yıl öncesinden beri böcekler için değişen pek bir şey olmadı.

Böceklerin favori yemeği olan çiçekler, yerkürenin dört bir yanına yayılıp yeni çevrelere uyum sağladıkça, böcekler de onları izledi. Süreç içinde çiçekleri bile geride bırakır oldular; tünel kazma, açma ve yüzme yetenekleriyle böcekler, evrensel canlılar haline geldi. Herhangi bir şeyin yenebilme özelliği varsa, civarda onu yemek için hazır bekleyen bir böcek mutlaka olacaktır. Jambon, tütün, zencefil, kemik tozu, kağıt, hali, doldurulmuş hayvan, striknin, tahta, her biri belli bir böceğin çene kemikleri arasında tüketilecek zahirelerdir.

“Kısa devre böceği”, telgraf kablosu olarak kullanılan elektrik kablolarının dış kılıfını kemirerek, bakır tel etrafına sarılan lezzetli yalıtım lifine ulaşmaya çalışır. Dev kara salyangozlarının kabuğunda yolculuk eden ve hayvanın ilerlerken bıraktığı salgısından başka bir şey yemeyen Zonocopris gibbicolis, tam bir uzmandır.

KINKANATLI

Çifltleşme stratejileri de bir o kadar çeşitlilik sergiler. Mesela un böceği vekaleten üremenin bir yolunu bulmuştur. Ülkenin buğday ve hububat stokunu kemirdiği zamanlarda muhtemelen çiftleşiyordur. Bu tür, böcek sıtandartlarına göre bile pek seçici değildir. Erkek, işe koyulmadan evel dikenli penisini kullanarak bir önceki müşterinin artıklarını temizler. Ne yazık’ki rakibinin spemleri, kendi penisine tutumlarını sağlayan özel bir mekanizmaya sahiptir. Böylece, bir sonraki fethinin nesnesi olacak dişinin, aslında hiç karşılaşmadığı bir erkek tarafından dönlenme şansı 1’e 8’dir. Böceklerden öğrenecek çok şey var.

Grotesk bir sanat galerisinden çok, nerede ise her tür aşırılığın denendiği, her engelin aşıldığı yaşayan bir laboratuar gibiler. Gövedesinin arka kısmında saniyede 300 defa, kaynayan kimyasal bir sprey püskürten bombacı böceği uçuşlarda devre dışı kalan şet motorlarının yeniden ateşlenmesi konusunda bize yardımcı olabilir. Yağmur düşmeyen namib çölünün sakinlerinden teneprinoid bir böcek ise, vücudunun arkasında bulunan mikroskobik boyutlarda’ki kanatcıklara sabah çiyini hapsedebilir; bu mekanizma, sistem su elde etme teknoloilerinin geliştirmesinde kullanılabilir.

Orman yangınlarının erken uyarı sistemi ile kontrol altına alınmasının şifresini ise mücevher böceği taşıyor olabilir. Bacaklarından birinin altında, yangını 80 km öteden tespit etmesini sağlayan bir kızıl ötesi alıcı bulunmaktadır. Neden peki? ateşe doğru uçabilmek için. çünkü kavrulan ağaç gövdelerinin, avcıların olmadığı, tehlikesiz bir çiftleşme ve yumurtlama fırsatı sunduğunu bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu