Kılıç Balığının Mevsimi, Özellikleri ve Faydaları

Kılıç Balığı

Xiphiidae familyasına ait bir balık türü olan kılıç balığı yırtıcı bir balık olarak sınıflandırılmıştır. Üst çenesi öne doğru uzundur. Bu nedenle kılıç balığı ismini almıştır. Saatte 120 kilometre hız ile yüzebilir. Deniz canlılılarının en hızlıları arasında yer alır. Soğukkanlı canlılar grubuna girer ve açık denizlerde yaşar.

Kılıç Balığı Nasıl Bir Balıktır?

  • Büyük ve yuvarlak bir vücuda sahiptir. Karnı açık kahverengi tonlarındadır. Vücudunun geri kalan kısımları ise koyu kahverengidir. Karın yüzgeci yoktur ancak kuyruk yüzgeci son derece güçlü olduğu için karın yüzgecinin yokluğu bir sorun yaratmaz.
  • Boyları ortalama üç metre civarındadır. Nadiren de olsa dört metreden uzun kılıç balıklarına rastlanılabilir. Ortalama ağırlıkları elli kilogram ile yüz elli kilogram arasında değişiklik gösterir.
  • Kılıç balığı gezici bir açık deniz balığıdır. Etçildir. Kendinden küçkük balık sürülerini kovalayarak uzun mesafeler kat edebilir. Sekiz yüz metre derinliklere inebilir. Bu derinliklerde görme duyguları son derece gelişmiştir. Bunu sağlamak için vücutlarında özel bir sistem vardır.
  • Vücutlarındaki sistem kaslardan gelen ısıyı gözlere iletir. Bu sayede görme duyularını verimli bir şekilde kullanabilir. Bu sistem sayesinde altı yüz metre derinliklerde dahi avlarını son derece mükemmel şekilde avlayabilir. Bu derinliklerde ortalama vücut sıcaklıkları yirmi derece civarındadır.
  • Açık denizlerde genellikle mürekkep balıklarını avlar. Avlanma esnasında kılıç görünümlü üst çenelerini oldukça aktif olarak kullanır.
  • Suların ısınması ile birlikte üremeye başlayan bir balık cinsidir. Üreme sezonları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayının sonuna kadar sürebilir.
  • Marmara ve Karadeniz’de bulunmakla birlikte suyun sıcaklığına göre Ege ve Akdeniz’e inebilir. Ancak denizlerdeki bilinçsiz avlanma dolayısıyla son zamanlarda sayıları oldukça azalmıştır. Ülke denizlerinde nadir görülen bir balık türü haline gelmiştir.
  • Kılıç balığı ekonomik açıdan değerli bir balıktır. Bu nedenle bilinçsizce avlanması oldukça yaygındır. Kılıç balığı avlamak için özel düzenekler gerekir. Ayrıca av mevsimine dikkat etmek de önemlidir.
  • Kılıç balığı Türk mutfağında kendine has bir yere sahiptir. En meşhur tüketim şekli defne yaprakları ile birlikte şişte pişirilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir