Kılıç Balığının Mevsimi, Özellikleri ve Faydaları

Kılıç balıkları‘nın bilimsel adı “Xiphias gladius tur. Ayrıca onlar Xiphiidae ailesinin tek üyesidir. Kılıçbalığı, Hint, Atlantik, Pasifik Okyanusları dahil olmak üzere dünya çapında sıcak ve ılıman okyanuslarda yaşar.

Xiphiidae familyasına ait bir balık türü olan kılıç balığı yırtıcı bir balık olarak sınıflandırılmıştır. Üst çenesi öne doğru uzundur. Bu nedenle kılıç balığı ismini almıştır. Saatte 120 kilometre hız ile yüzebilir. Deniz canlılılarının en hızlıları arasında yer alır. Soğukkanlı canlılar grubuna girer ve açık denizlerde yaşar.

Genellikle yüzeye yakın bir yerden yaklaşık 550 metre derinliğe kadar olan sularda bulunur. Yine en derin olarak kaydedilen değer 2878 metredir. Kılıç balıklarının ömürleri ortalama olarak 9 yıl olmasına rağmen bilinen en eski kılıç balığı 16 yıl (dişi olan) ve 12 yıl (erkek olan) yaşamıştır.

Kılıç benzeri bir tasarıma sahip olduğu için balıkçılar arasında oldukça popülerdir. Ayrıca diğer oyun balıklarına göre en yüksek dayanıklılığa sahip balıklardandır.

Kılıç Balığı Nasıl Bir Balıktır?

kılıç balığı
 • Büyük ve yuvarlak bir vücuda sahiptir. Karnı açık kahverengi tonlarındadır. Vücudunun geri kalan kısımları ise koyu kahverengidir. Karın yüzgeci yoktur ancak kuyruk yüzgeci son derece güçlü olduğu için karın yüzgecinin yokluğu bir sorun yaratmaz.
 • Boyları ortalama üç metre civarındadır. Nadiren de olsa dört metreden uzun kılıç balıklarına rastlanılabilir. Ortalama ağırlıkları elli kilogram ile yüz elli kilogram arasında değişiklik gösterir.
 • Kılıç balığı gezici bir açık deniz balığıdır. Etçildir. Kendinden küçkük balık sürülerini kovalayarak uzun mesafeler kat edebilir. Sekiz yüz metre derinliklere inebilir. Bu derinliklerde görme duyguları son derece gelişmiştir. Bunu sağlamak için vücutlarında özel bir sistem vardır.
 • Vücutlarındaki sistem kaslardan gelen ısıyı gözlere iletir. Bu sayede görme duyularını verimli bir şekilde kullanabilir. Bu sistem sayesinde altı yüz metre derinliklerde dahi avlarını son derece mükemmel şekilde avlayabilir. Bu derinliklerde ortalama vücut sıcaklıkları yirmi derece civarındadır.
 • Açık denizlerde genellikle mürekkep balıklarını avlar. Avlanma esnasında kılıç görünümlü üst çenelerini oldukça aktif olarak kullanır.
 • Suların ısınması ile birlikte üremeye başlayan bir balık cinsidir. Üreme sezonları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayının sonuna kadar sürebilir.
 • Marmara ve Karadeniz’de bulunmakla birlikte suyun sıcaklığına göre Ege ve Akdeniz’e inebilir. Ancak denizlerdeki bilinçsiz avlanma dolayısıyla son zamanlarda sayıları oldukça azalmıştır. Ülke denizlerinde nadir görülen bir balık türü haline gelmiştir.
 • Kılıç balığı ekonomik açıdan değerli bir balıktır. Bu nedenle bilinçsizce avlanması oldukça yaygındır. Kılıç balığı avlamak için özel düzenekler gerekir. Ayrıca av mevsimine dikkat etmek de önemlidir.
 • Kılıç balığı Türk mutfağında kendine has bir yere sahiptir. En meşhur tüketim şekli defne yaprakları ile birlikte şişte pişirilmesidir.
 • Kılıç balıkları ortalama 3 metre uzunluğa sahiptir. Kaydedilen en uzun kılıç balığı ise 4,55 metre uzunluğunda ve 650 kg ağırlığındadır. Ayrıca dişi kılıç balıkları erkek kılıç balıklarından daha büyüktür.
 • Kılıç balıkları su içinde daha hızlı hareket etmelerine olanak veren bir fiziğe sahiplerdir. Bu nedenle saatte 97 km hıza ulaşabilirler ve en hızlı balıklar arasında yer almaktadır.
 • Kılıç balıkları soğukkanlı hayvanlar olmalarına rağmen yine de beyin bölgesinde ve göz çevresinde ısı üreten özel organlara sahiptirler. Göz çevresindeki bu organların ısıyı arttırmaları onların görme duyularını arttırarak avını yakalamadaki yeteneklerini güçlendirir.
 • Kılıçbalığı etoburdur ve uskumru, barracudinas, gümüş hake, rockfish, ringa balığı ve lanternfishes gibi çok çeşitli pelajik balıkları tüketir, ama aynı zamanda demersal balığı, kalamar ve kabukluları da alırlar . Büyük av genellikle kılıçla kesilirken, küçükler yutulur.
 • Kılıç balığı günlük olarak beslenir, çoğu zaman geceleri, küçük balıklar bulmak için yüzeye ve yüzeye yakın sulara çıkarlar. Ayrıca oldukça göçmen olan bu balıklar yaz aylarında daha iyi beslenebilmek için soğuk bölgelere doğru hareket ederler.
 • Dişi kılıç balıkları tek seferde 1.000.000 ila 30.000.000 yumurta bırakabilirler. birkaç milimetreden daha fazla olmayan ve yalnızca birkaç yüz gramlık gram ağırlığında olan son derece küçük larvalar olarak başlar.  Kılıçbalığı hızla büyür ve hayatları boyunca vücut ağırlığını en az binlerce kat arttırabilirler.

 

KILIÇ BALIĞI NASIL PİŞİRİLİR?

Kılıç Balığı

Kılıç en lezzetli balıkların başında geliyor. Hele ki limon ve zencefil gibi çok güçlü iki aromayla bir araya geldiğinde lezzetine doyum olmuyor. Marine sosunun lezzetine bayılacağınız limon ve zencefil aromalı kılıç balığı tarifini mutlaka denemelisiniz. Afiyet olsun…

MALZEMELER;

8 adet kılıç balığı filetosu
4 diş sarımsak
2 yemek kaşığı bal
2 adet limonun suyu
2 çay kaşığı zencefil
1 limon kabuğu rendesi
1 yemek kaşığı pul biber
1 demet maydanoz
1 dal biberiye

YAPILIŞI;

Balık dışındaki tüm malzemeleri blender’dan geçirin. Hazırladığınız karışımın yarısını filetoların üzerine dökün ve buzdolabında en az 45 dakika marine edin. Filetoların fazla sosunu alın. Balıkları ızgaraya yerleştirin ve arkalı önlü 8-9 dakika pişirin. Pişirme işlemi devam ederken mutfak fırçasıyla kalan karışımı balıkların üzerine sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu