Kedim Koltukları Tırmalıyor Ne Yapmalıyım?

Birçok kişi tarafından dünyanın en güzel ve tatlı hayvanları olarak kabul edilen kediler ev yaşamı için en uygun hayvan seçimlerinden birisi. Evinizde sizinle birlikte yaşamaya ayak uydurabilecek temiz, zeki, eğlenceli ve oldukça komik olan bu hayvanlar üşengeçlikleriyle bilinirler 🙂 Bir köpek sahiplenmek ve sürekli onu dışarıda gezdirmek istemeyen kişiler için kedi sahiplenmek çok doğru bir seçimdir. Fakat zaman zaman kedinizle ters düşebileceğiniz durumlar yaşanabilir. Bunlardan birisi de kuşkusuz o çok sevdiğiniz koltuk / kanepenizin tırmalanması. Eğer sizde kedim koltukları tırmalıyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız sizlerle paylaşacağımız ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Kedinizin koltuğunuzu tırmalaması altında belirli bir neden aramamalısınız çünkü onlar canları sıkıldığı zamanlarda dahi bir yerleri tırmalamaya bayılırlar. Bazen bölgesini işaretlemek bazense tırnağını törpülemek istemesi sebebiyle kediniz önüne gelen yüzeyi tırmalama aracı olarak kullanmayı deneyebilir. Kedinizin tırmalama hareketi altında herhangi bir art niyet ya da kötülük yer edinmiyor olsa da bu durum değer verdiğiniz koltuğunuzun parça pinçik olmasını gerektirmez. Bu nedenle kedileri koltuklardan uzak tutmak için yapabileceğiniz birkaç ipucunu bir araya getirdik.

Kedinizin Koltukları Tırmalamasını Nasıl Önlersiniz?

Kedim koltukları tırmalıyor ne yapmalıyım? Kedim neden koltukları tırmalıyor? İlk defa kedi sahiplenen birçok hayvan sever dostumuzun merak ettiği temel konulardan birisi kuşkusuz kedilerin tırmalama alışkanlıkları. Kedilerin tırmalama alışkanlıkları altında birçok neden yer alabilir. Kediniz bölgesini belirlemek amacıyla hoşuna giden alanları tırmalamayı dahi seçebilir. Bunun yanı sıra tırnağını törpülemek, can sıkıntısında kendine bir uğraş bulmak gibi amaçlarla da tırmalama yaptığı bir gerçek. Peki, kedilerin kanepeleri tırmalamasını engellemek için ne yapılabilir?

Kedinizi tırmalamaması gerektiği bir yeri tırmalarken gördüğünüzde onu uyarmanız bir anlam ifade etmeyecektir. Kedinizi aynı yeri tırmalarken 500 kere yakalasın ve 500 kere uyarsanız ertesi gün 501. Kez aynı yeri tırmalamayı deneyecektir. Bu nedenle öncelikle kedinizi daha iyi tanımalı ve onu farklı bölgeye nasıl yönlendirebileceğinizi öğrenmelisiniz.

Kedilerin Mobilyaları Tırmalamayı Bırakması İçin Beş İpucu

Asla Durmayacaktır, Bunu Denemeyin

Kedinizin bir yerleri tırmalamayı kesmesini sağlamak imkansızdır. İçgüdüsel olarak kediler bir yerleri tırmalamaya ihtiyaç duyarlar. Onu binlerce kez uyarsanız dahi o yine tırmalamaya devam edecektir. Fakat bunu tekrarlayacak olması onun istemediğiniz yerleri tırmalamaya devam etmesine izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Alternatif Bir Yere Dikkatini Çekin

Kedinizin tırmalama ihtiyacını giderebileceği ve bu tırmalama sırasında sizi sinirlendirmeyecek herhangi bir şeye ihtiyacınız var. Bunun için birçok Petshop’ta tırmalama ağacı altında ürünler satılmaktadır. Bu ürünler oldukça iyi bir alternatif olacaktır. Fakat yetişkin bir kediye sahipseniz onun uzanabileceği ve tırnaklarını geçirdikten sonra asılabileceği büyüklükte olduğundan emin olmalısınız. Kediniz farklı bir şeyi tırmalamayı denediğinde onu sakince tırmalamasına izin verdiğiniz şeye yönlendirin ve başlangıçta bunu yaptığı için ona ödül bisküvisi vermeyi ihmal etmeyin.

Devamlı Kontrol Edemiyor Olabilirsiniz

Kedinizi gün içerisinde devamlı olarak kontrol etmeniz elbette mümkün olmayacaktır. Tüm uyarılarınız ve yönlendirmelerinize rağmen kanepe ve koltuklarınızın kenarlarını tırmalamaya devam ediyorsa bu yüzeyleri onun hoşlanmayacağı şeylerle kaplamaya ne dersiniz? Bu yüzeyleri alüminyum folyo veya çift taraflı bant gibi malzemelerle kanepenize zarar vermeden kaplayabilirsiniz bu onu caydıracaktır.

Kızmanın Bir Faydası Yok

Kedinizi ister sözlü ister fiziksel olarak azarlamayı deneyin bu yapmak istediği şeyden onu asla vazgeçirmeyecektir. Bunun yerine daha caydırıcı çözüm yolları üretmelisiniz. Örneğin tırmalamamasını istediğiniz bir yeri tırmalamayı denediğinde ona zarar vermeyecek şekilde su dökmeyi / püskürtmeyi deneyin. Az miktarda ve ona zarar vermeyecek su onun bunu yapmasının hoş karşılanmadığını anlamasına yardımcı olacaktır.

Sabrınızı Sınayan Bir Test

Kediler adeta kendisini sahiplenen kişinin sabrını sınamak için görevlendirilmiş canlılardır. Elbette mobilyalarınızı tırmalayan ve ona zarar veren bir kediniz bulunuyorsa hemen buna bir son vermek istiyor olabilirsiniz fakat bunu başarmanız oldukça güç. Kediler belirli bir alışkanlığa bağlı kalmayı seven canlılardır. Kediniz oynamasını istemediğiniz bir eşya ile uğraşırken onu bir anda önünde sert ve hızlı bir şekilde çekerseniz bu kedinizle aranızda ki ilişkiyi olumsuz etkileyebileceği gibi kedilerin en sevdiği “kovalamaca” oyununun bir parçası olmanızda mümkün olabilir. Bu nedenle sabırlı bir şekilde yaklaşın ve onu caydıracak çözümlere odaklanın.

Eğer sizlerle paylaştığımız tüm bu detaylara rağmen kedim koltukları tırmalıyor diyorsanız veteriner hekiminize danışarak neler yapabileceğinizi bir gözden geçirmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu