Kedi Nasıl Bir Hayvandır? Kedilerin Özellikleri

Kedilerin en ilginç özellikleri

Hayvanlar aleminin en tanıdık siması olmasına rağmen kediler, aynı zamanda en tarif edilemez olanlarıdır. Ne işe yararlar? Ne isterler? Kediler, günün yüzde 85’ini kesinlikle hiç-bir şey yapmadan geçirirler. Yemek yemek, su içmek, öldürmek, dışkılamak ve çiftleşmek zamanlarının sadece yüzde 4’ünü alır. Kalan yüzde 10’uda etrafta dolanarak harcarlar. Arta kalan zamanlarda ya uyur ya da öylece otururlar.

3500 yıl evvel Mısırlılar tarafından evcilleştirilen kedilerin, evcilleştirilen son hayvan türü olduğu söylenir. Aslında kendi zamanlarına ve arzularına göre kediler bizi evcilleştirmiştir.

Kediler günde beş fareye eşdeğer miktarda yemek yeme ihtiyacı duyar. Sınırsız miktarda yemek sunulan bir kedi, her öğünde sadece tek bir fare boyutuna denk miktarda yemek yer.

Kedileri, insanların tercih nedeni haline getiren önemli özelliklerinden biri, dışkıları üzerini özenle örten, temiz hayvanlar olmalarıdır. Yine de bunu her zaman değil, ortalama iki seferde bir yaparlar. Kendi bölgelerinin sınırlarına, bir çeşit kötü kokulu “Girmek Yasaktır” işareti gibi, dışkı öbekleri bırakırlar. Kibar bir şekilde ifade etmek gerekirse “Yaylan!” derler.

Süt, kedi maması ve kalorifer, kediler için uygun değildir. Süt içince ishal olurlar; mamalar diş etlerini çürütür; kaloriferse bütün bir yıl tüy dökmelerine neden olur. Sonra da kendi tüylerini yutarlar ki, bu da sindirim sistemlerinin tıkanmasına yol açar. ABD’de, her yıl bir milyar kuşun ve beş milyar kemirgenin ölümünden sorumlu yaklaşık 75 milyon kedi bulunuyor. 17. yüzyıla kadar Papa’nın hasırdan kuklalarını canlı kedilerle doldurup ateşe vermek insanları eğlendiriyordu. Bu yapılan, kedilerin değil ama Püritenlerin çok hoşuna giden bir ses ortaya çıkarıyordu: Kedilerin işitmeye karşı gösterdikleri hassasiyet öylesine yüksektir ki, yarasaları dahi duyabilirler. Araştırmalar, kedi sahiplerinin zaten bildiği bir bilgiyi doğruladı: İnsanları bir kenara bırakırsak, kedilerin kişilik farklılıkları, yeryüzündeki diğer tüm hayvanlardan daha geniş bir yelpazede çeşitlilik gösterir. Ve evet, bunlar zeki hayvanlardır. Hem de çok. Özellikle de rahatları bozulduğunda. Sahipleri tarafından terk edildiği halde yüzlerce kilometre öteden evin yolunu bulan kedilere dair sayısız hikaye belgelenmiştir.

Kediler harita okuyabilir mi? Belki. Son deneylerin gösterdiği gibi saatin kaç olduğunu kesinlikle söyleyebilirler. Eski Mısır’da kedilere tanrıymışlarcasına dua edilirdi: Bilerek ya da bilmeyerek, bir kedi öldürmek en büyük suçlardan biriydi. Kedisi ölen bir kişiden kaşlarını tıraş etmesi beklenirdi. Bu kimin fikriydi? Elbette bir kedinin. Ne de olsa kedilerin kaşı yoktur.

NOT: Çoğu kedi, insan beyninde uzun vadeli, geri dönüşü olmayan bir etki bıraktığı düşünülen bir parazit taşır. Toxoplasma gondil adı verilen bu parazit erkekleri huysuz, kötü giyimli münzevilere, kadınları ise çok eşli, eğlence düşkünü seks kediciklerine çevirebilir. İngilizlerin yarısı çoktan enfekte olmuş haldedir.

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Honey Bear
Honey Bear Kedi

“Kedi Gibi Hep Dört Ayak Üstüne Düşmek” deyimi sadece eski bir efsane değildir

Aslında çoğu durumda bu doğrudur!

Kediler “doğrultma refleksi” adı verilen dört ayak üstüne inmek için doğal bir yeteneğe sahiptir. Bu refleks, kedilerin hangi yolun aşağı olduğunu hızlı bir şekilde değerlendirmelerini ve havada iken vücutlarını döndürmelerini sağlar.

Düşme ne kadar yüksek olursa, bir kedinin hayatta kalma olasılığı o kadar yüksektir

Bir kedi daha alçaktan düşerse, yaralanma olasılığının arttığı ortaya çıkıyor! Bir kedi daha yüksekten düşerse, düşüş ortasında konumunu düzeltmek ve iniş için daha fazla hazırlık yapmak için daha fazla zamanı olur.

Hatta 32 kat yükseklikten düşüp sadece kırık bir diş ve delinmiş bir akciğerle gelen kedilerin raporları bile var.

Kedi sahiplerinin daha sağlıklı insanlar olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır

Kedi okşamasının stres seviyelerini düşüren oksitosin salgıladığı kanıtlanmıştır. Kedi mırıltısı kan basıncını düşürdüğü için, kedi sahiplenme ile felç veya kalp problemleri riskinde azalma arasında açık bir bağlantı vardır.

En önemlisi, kediler sizi yalnız hissetmekten alıkoyar ve artık yalnızlığın birçok hastalıkta büyük rol oynadığı bilinmektedir!

Kediler düşündüğünüzden çok daha fazla sebepten mırlıyor

Çoğu insan kedi mırıltısını mutlu olmakla ilişkilendirir, ancak bu her zaman doğru değildir.

Bazı kediler aç olduklarında farklı bir şekilde mırlarlar ve anne kediler de yeni doğmuş yavrularıyla iletişim kurmak için mırlamayı kullanırlar.

En beklenmedik olansa, kediler bazen yaralandıklarında mırlarlar ve mırlamalarının aslında vücutlarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu ileri sürülür!

Muhtemelen kedinizi sütle beslemeyi bırakmalısınız

Kedilerin süt aşığı olduğu yaygın bir bilgidir, ancak birçoğu aslında laktoz intoleranslıdır.

Yavrular annelerinin sütünü içebilirken, inek sütü ile beslemek sağlıkları için çok tehlikeli olabilir.

Kedinizi gerçekten sütle ödüllendirmek istiyorsanız, laktozsuz olandan satın aldığınızdan emin olun!

Kedi beyinleri insan beyinlerine çok benzer

Fiziksel olarak, beyinleri bizimkine en az %90 oranında benzer.

Beyinleri daha küçüktür, toplam ağırlıklarının sadece %0,9’u ağırlığındadır, bizimkiler ise %2’dir.

Çoğu insan kedilerin köpek kadar akıllı olmadığını düşünür ama kediler de eğitilebilir.

Kendinizi bir “kedi insanı” olarak görüyorsanız, dünyadaki insanların %11,5’i arasındasınız

Öte yandan, “köpek insanları” dünyanın %45’ini oluşturmaktadır.

“Kedi insanı”nın daha açık, ama aynı zamanda biraz da nevrotik olduğu söylenir. “Köpek insanı” oldukça farklıdır, daha dışa dönük ve çalışkan oldukları söylenir.

Bir batında doğan en fazla yavru kedi rekoru 19

Kayıtlardaki, o sırada sadece dört yaşında olan Tarawood Antigone adlı Birman kedisidir.

7 Ağustos 1970’te, sahibinin İngiltere Oxfordshire’daki evinde yavrularını doğurdu. Doğumdan sağ kalan on beş yavrudan sadece biri dişiydi!

Dusty adlı bir kedinin yaşamı boyunca toplam 420 yavrusu olmuş

Dünya rekoru kıran kedi, sahipleriyle birlikte yaşadığı Teksas Bonham’da yavrularını doğurdu. Son yavrusunu 12 Haziran 1952’de doğurdu.

Doğum yapan en yaşlı kedi 30 yaşındaydı

Adı Kitty’ydi ve George Johnstone adlı bir adama aitti. Staffordshire İngiltere’de yaşıyorlardı, burada Kitty 30 yaşındayken iki yavru doğurarak rekoru kırdı. Yaşamı boyunca toplam 218 yavru doğurdu.

İngiliz TV şovu “Bagpuss” dördüncü büyük çocuk TV şovu seçildi

TV şovunda eski kumaştan yapılmış ve dikişleri parçalanmış bir kedi vardı. Başlangıçta 1974’te yayınlanmasına rağmen, gösteri uzun zaman sevildi.

1999’da TV şovu, BBC’de yayınlanan çocuklar için en iyi 4. TV şovu seçildi.

Ne yazık ki, kediler hala dünyanın bazı bölgelerinde yiyecek olarak tüketilmektedir

Dünyanın büyük bir kısmı kedileri sever ve yeme düşüncesinde dehşete kapılır, ancak bu her yerde böyle değildir.

Kedi eti legal veya illegal olarak bugün hala Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde tüketilmektedir.

Savaş zamanlarında İtalya, Fransa ve İspanya gibi bazı Avrupa ülkelerinde kedi eti de tüketildi.

Dünya çapında bilinen yaklaşık 60 farklı kedi ırkı vardır

Uluslararası Kedi Derneği 71 farklı kedi ırkını tanır; Cat Fancier’s Association ise sadece 44’ünü tanır.

Resmi bir sayının olmamasının nedeni, farklı insanların bir cinsi resmi yapan şey hakkında farklı fikirlere sahip olmalarıdır.

Dünyada 500 milyondan fazla evcil kedi var

Yine de, emin olması zor bir sayıdır. Dünya çapında evcil kedileri saymak için birçok girişimde bulunuldu, hatta bazı insanlar internet anketi yoluyla bunu denedi.

Genel tahminler, 200-600 milyon arasında evcil kedi olabileceğini söylüyor.

Eski Mısırlılar, yarı kedi yarı kadın olan bir tanrıçaya tapıyordu

Tanrıça aslen eski Mısır’da Bast olarak biliniyordu ve ona ibadet ediliyordu. Bast, yarı aslan yarı insan olan savaşçı güneş tanrıçasıydı.

Zamanla Bastet olarak tanınmaya başladı ve yarı aslan olmak yerine yarı kedi olarak tasvir edildi.

Eski Mısır’da, siviller bir kediye zarar verirlerse cezası ağır olurdu

Kedi tanrıçası Bastet, Mısır panteonundaki en popüler tanrılardan biriydi. Bu nedenle, kedilerin inanılmaz derecede önemli yaratıklar olduğu kabul edilir ve onlara bakan herkese şans getirirdi.

M.Ö. 450 yılından itibaren, biri bir kediyi incitse dahi ölümle cezalandırılırdı.

Kediler günde ortalama 15 saat uyurlar

Kediler doğal olarak gece hayvanlarıdır, bu yüzden evcil kedilerin çoğu gün boyunca kestirirler. Günün bu kadar büyük bir bölümünde uyku eğilimindedirler çünkü normalde yiyecek avlamak için büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Evcil kediler de doğal olarak enerjilerini avcılık için korumaya çalışırlar ama bunun yerine oyuncaklarla oynarlarlar!

Yavru kediler yetişkin kedilere göre çok daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar

Genel bir kural olarak, yavru kedi ne kadar küçükse, o kadar fazla uykuya ihtiyaç duyar!

Kedi yavruları, hızlı bir şekilde zihinsel ve fiziksel olarak geliştikleri için yaşlı kedilere göre daha fazla kedi uyumaya ihtiyaç duyarlar. Örneğin, yeni doğmuş yavru kediler günün neredeyse yüzde 90’ını ya da günde 22 saate kadar uyurlar!

Kedilerin ön patilerinde arka patilerinden daha fazla parmak vardır

Bunun için de oldukça basit bir açıklama var ve bunların hepsi ön patileriyle ilgili.

Kediler ön patilerini avı yakalamak, tımarlamak ve kendilerini dengelemek gibi günlük aktiviteler için daha fazla kullanma eğilimindedir.

Kedilerin sahip olduğu ayak parmakları miktarı evrensel olmaktan uzaktır, bazı kedilerde çeşitli genetik karışımlar nedeniyle az ya da çok ayak parmakları vardır.

Bazı kedilerin patisinde sekiz parmak bile olabilir

Patilerinden bir veya daha fazlasında altı ayak parmağı olan kedilere, Yunanca “çok sayıda parmak veya ayak parmağı” anlamına gelen polidaktil denir.

Kedinizin normal ayak parmaklarından daha fazla olduğunu fark etmek endişe verici olsa da, bu kesinlikle endişelenecek bir şey değildir!

Evcil  kedilerin birkaç ekstra ayak parmağı olması oldukça yaygındır, bazı insanlar tüylü polidaktillerini daha da sevimli bulmaktadır!

Kedinin tat alıcıları tatlı şeyleri tespit edemez

Birçok kedi sahibi, kedilerinin dondurma gibi şeyleri sevdiğini iddia ediyor, ancak sevdikleri şeker değil yağ!

Kediler, çoğu memeli gibi, farklı tat reseptörlerine sahiptir. Örneğin insanlar en az beşine sahiptir – tatlı, umami, acı, tuzlu ve ekşi.

Diğer taraftan, kediler umami dışındaki her şeyin tadına varabilirler.

Teknik olarak tatlı şeyleri tadabilseler de, onları en az miktarda hatta neredeyse hiç tadamazlar!

Kedinizi kısırlaştırmak ortalama ömrünü %62 artırabilir!

Kedinizin neredeyse sonsuz sayıda yavrulamasını planlamıyorsanız, muhtemelen kısırlaştırmak iyi bir fikirdir! Ancak şimdi, bunun için daha da fazla neden var:

Dünyanın en büyük veteriner kliniği Banfield Pet Hospital tarafından yapılan bir araştırma, evcil hayvanınızın ömrünü ciddi şekilde artırabileceğini açıkladı.

Analiz ettikleri verilerden dişi kedilerin ortalama %32 daha uzun yaşayabileceklerini keşfettiler. Öte yandan erkek kediler ortalama %62 daha uzun yaşayabilir!

Kedilerin olağanüstü gece görüşü vardır

Çoğu gece yaratıkları gibi, kediler de geceleri avlanmak için görüşlerine güvenir.

Zifiri karanlıkta tam olarak göremeseler de, kesinlikle bizden çok daha büyük görüşleri var!

Hiç ışık yoksa, görüşleri bizim kadar kötüdür, diğer durumlarda görmemiz gereken ışığın sadece altıda birine ihtiyaç duyarlar.

Belirli bir besin maddesi olmadan, kediler kör olabilir

Bir kedi maması paketinin arkasına göz atarsanız, Taurin’in her zaman listelenen bir bileşen olduğunu görürsünüz. Bu aminoaside zaten aşina olabilirsiniz, çünkü enerji içeceklerinde de yaygın olarak kullanılan bir maddedir.

Bir kedi uzun süre Taurin almazsa, çeşitli sağlık sorunlarına hatta körlüğe neden olabilir!

Ev kedileri saatte 46 km hızla koşabilir

Kedilerin günün büyük çoğunluğunu neden uyuklayarak geçirdiğini merak ediyorsanız, işte bunun nedeninin iyi bir açıklaması.

Ortalama evcil bir kedi saatte 46 km/s kadar koşabilir!

Bunu bir perspektife yerleştirirsek, dünya rekoru kıran sürat koşucusu Usain Bolt kadar hızlı!

Kedilerin işitme duyusu harikadır ve ultrasonik sesleri duyabilirler

Kibarca söylemek gerekirse, kediler bizden çok daha üstün duyulara sahiptir. Sadece gece görüşü ile değil, işitme ile de bizimkini gölgede bırakıyor!

Kulakları, 55 Hz’den 79 bin hertz’e kadar sesleri algılayabilir. Bu, ultrasonik sesleri algılayabildikleri anlamına gelse de, bu tür frekanslarda iletişim kurdukları anlamına gelmez. Bunun yerine ultrasonik duyarlılıkları, kemirgenler gibi hayvanları avlarken onlara yardımcı olur.

Dişi kedilerin çoğu sağ patilerini kullanmayı tercih ederken, erkek kedilerin sol pati kullanma eğilimi daha yüksektir

Sadece sağ veya sol elini kullanan insanlar gibi değil. Biz insanlar çoğunlukla sağ eli kullanmamıza rağmen, bu kediler için geçerli değildir.

Çalışmalar, tercih ettikleri patilerin cinsiyetleriyle daha ilişkili olduğunu bulmuştur.

Çalışmada, bir dizi kedi test edilmiş; merdiven çıkarken veya inerken ilk önce hangi patiyi kullanacaklarını, ikramlara ulaşmayı ve kedi kumuna adım atmayı izlemişlerdir.

Kedilerin insanlardan bir fazla göz kapağı daha vardır

Bu üçüncü göz kapağı “haw” olarak bilinir ve çoğunlukla ön cam sileceği gibi davranır.

Bir kedi göz kırptığında, haw yatay olarak hareket eder, toz veya kalıntıları temizler.

Genelde bir kedinin haw’ını görme şansınız olmaz, ancak görürseniz bu bir sağlık sorunu olduğunu gösterebilir.

İnsanların ve diğer primatların birçoğu istisna olmak üzere neredeyse tüm hayvanların bir haw’ı vardır!

Ek göz kapakları olabilir, ancak kirpikleri yoktur

Bizi iyi göstermekten başka, kirpiklerin oldukça özel bir amacı var: Toz ve diğer parçaları gözümüzün dışında tutmaya yardımcı olurlar.

Kedilerin üçüncü bir göz kapağı veya haw’ı olduğu için, kirpik gerekli değildir.

Birçok kedi sahibi, kedilerinin kirpikleri olduğunu iddia eder, ancak gerçekte bunlar sadece daha uzun kürk parçaları, hatta gözlerinin üstünde bulunan bıyıklardır.

Kedi familyası birçok farklı hayvandan oluşur, ancak en büyüğü kaplandır

Evcil kedileri, kaplanları ve diğer tüm kedileri içeren familyaya Felidae ailesi denir.

Tüm kedilerin en büyüğü, 3,9 metre uzunluğa sahip olan kaplan veya Panthera Tigris’dir.

Kaplanlar sadece büyük değil, aynı zamanda olağanüstü ağırlar: 65-325 kg ağırlığındadırlar.

“Dünyanın en küçük kedisi” unvanını kazanan iki farklı kedi türü var

Kara ayaklı kedi (Felis nigripes), Güney Afrika’nın kurak bölgelerine özgüdür ve maksimum kaydedilen ağırlığı sadece 2,34 kg’dır.

Dünyanın en küçük kedisi için diğer yarışmacı, Hindistan ve Sri Lanka’ya özgü paslı benekli kedidir (Prionailurus rubiginosus).

İlki baştan ayağa 36.7 ila 43.3 cm uzunluğunda olabilirken, ikincisi 35 ila 48 cm arasında ölçüldüğü kaydedilmiştir.

Taylor Swift’in kedisi dünyanın en zengin kedilerinden biridir

Taylor Swift’in üç kedisi arasında, Olivia Benson en zengin olanı.

Diğer zengin evcil hayvanların aksine, Olivia Benson aslında parasının çoğunu kendi kazandı. 2020 itibariyle 97 milyon doları, Diet Coke ve Keds gibi belirli markaların reklamında oynayarak kazandı.

Dünyanın ilk kedi şovu Londra Hyde Park’ta gerçekleşti

Hyde Park’taki ünlü Crystal Palace’da düzenlenen kedi şovu 1871’de gerçekleşti.

Etkinliğin ilanında, Siyam, Polidaktil, Manx ve İskoç Vahşi kedileri de dahil olmak üzere 500 nadir ve güzel kedinin sergileneceğini ilan edildi. Gösteri gerçekleştiğinde, etkinliğe 200.000’den fazla kişi katıldı!

Kedinizin fareleri avlamasına izin vermek iyi bir fikir olmayabilir

Bu popüler bir fikir olabilir, ancak kedinizin sağlığına değer veriyorsanız, fare sorununuzla başa çıkmak için kedileri kullanmayı bırakmanın zamanı gelmiştir.

İlk olarak, zehir yiyen herhangi bir fare veya sıçan hemen ölmez, bu nedenle kediniz zehir yiyen bir fareyi yerse zehirlenebilir!

Farelere, kedinizin daha sonra eve getirebileceği keneler de bulaşmış olabilir. Bu keneler Lyme hastalığı taşıyorsa bu daha kötüdür!

Kediler fare avında o kadar da iyi değildir!

Herhangi birine fare problemiyle nasıl başa çıkacağınızı sorarsanız, bir kedi almanızı tavsiye eder. Gerçek olmaktan çok, efsane haline gelen bir fikirdir bu.

Gerçek şu ki, kediler kolay ve mümkün olan her şeyi avlar, bu da genellikle sıçanlardan başka kuşları, fareleri ve küçük kertenkeleleri de avlamayı tercih ettikleri anlamına gelir!

Kedilerin kalpleri bizimkinden iki kat daha hızlı atar

Sağlıklı bir kedinin kalp atış hızı, ne kadar rahat veya heyecanlı olduğuna bağlı olarak oldukça değişkendir.

Kediler için normal aralık dakikada 140-220 atım (BPM) arasındadır.

Bir kedi kalp hastalığından muzdaripse, 220 atımdan fazla olabilir.

Eski Mısırda kedi sahipleri ölen kedileri için yas tutarken kendi kaşlarını tıraş ederlerdi

Eski Mısırlıların sadece evcil hayvanlarına, özellikle de evlerini varlıklarıyla süsleyen kedilere hayran kaldıklarını söylemeye gerek yok.

Ne zaman bir evcil kedi öldüğünde, sahiplerinin kaşlarını tıraş edeceği yas dönemi olurdu.

Yas dönemi en azından kaşları büyüyene kadar sürerdi.

Bilinen en eski kedi ırkı Mısır Mau’dur

Aslında Mau basitçe Mısır dilindeki “kedi” kelimesidir.

En eski evcil kedi ırkının ne olduğunu bilmek bizim için oldukça zor, ancak tüm kanıtlar Mısır Mau’yu gösteriyor.

Diğer kediler MS 1000’e kadar ortaya çıkmamış olsa da, MÖ 1500’den kalma Mısırlı Mau kalıntıları var!

Kediler genellikle aynı cinsiyetten kedilerle daha iyi anlaşırlar

Kedileri eşleştirmek söz konusu olduğunda birçok genel kural vardır.

Örneğin iki erkek kedinin bölge sorunları olabilir ve bağ kurmak yerine savaşabilir.

Yaşlı bir kediyi evinize getirmek de iyi fikir değildir, çünkü ilk kediniz üzerindeki hakimiyeti almaya çalışacaktır.

Araştırmalar bunun yerine karşı cinsten bir kedi tanıtmak gerektiğini bulmuştur, tabi kısırlaştırıldığınızdan emin olun!

Kedinizi küçük öğünlerle sık beslemek daha sağlıklı bir yaşamın anahtarı olabilir

Araştırmalar, bir kedinin yaşam tarzının vahşi bir kedinin yaşamına ne kadar yakın olursa daha sağlıklı ve mutlu olduklarını göstermiştir.

Aynı kural beslenme programları için de geçerlidir. Vahşi doğada kediler, genellikle küçük hayvanları avladıkları için gün boyunca normalde birçok küçük öğün yerlerdi. Bunu, günün farklı zamanlarında beş veya daha fazla küçük parça öğün vererek simüle edebilirsiniz.

Açık alanda yaşayan yabani kedilerinin ömrü yaklaşık 2 yıldır

Yabani kediler için hayat oldukça zordur. Sürekli olarak bir sonraki öğün, temiz bir su kaynağı ve uygun bir sığınak için avlanırlar. Bunu aşılar, diş bakımı ve herhangi bir ilk yardım gibi tıbbi bakım eksikliği ile birleştirirseniz evcil kuzenlerinden çok daha kısa yaşam sürmeleri şaşırtıcı değildir.

Kapalı alanda yaşayan kediler çok daha uzun yaşar, ortalama yaklaşık 10 ila 15 yıl yaşarlar

Evcil kediler genellikle vahşi kuzenlerinden çok daha uzun, sağlıklı ve mutlu yaşarlar.

Manx veya Siyam kedisi gibi bazı kedi ırklarının daha uzun ömürlü yaşadıkları bilinmektedir, ancak bu tek faktör değildir. Optimal beslenme, yeterli egzersiz ve gerektiğinde onlara uygun tıbbi bakım sağlamak bir kedinin ömrünü büyük ölçüde artırabilir.

Bir kediyi çok fazla ton balığı ile beslerseniz ona bağımlı hale gelebilir

Kedilerin büyük balık sevdikleri bilinen bir gerçektir.

Ton balığıyla kedinize beslerseniz, muhtemelen normal yiyeceklerinden çok daha fazla sevdiklerini fark edeceksiniz.

Bununla birlikte, ölçülü bir şekilde vermek önemlidir, çünkü ona bağımlı hale gelebilir ve başka bir şey yemeyi reddedebilirler.

Ton balığı bir kedinin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamadığından bu bir sorundur. uzun vadede bir kedinin sağlığını bozabilir.

Kedilerin dilinin pürüzlü olmasının iyi bir nedeni vardır

Bir kedi tarafından yalanmak çok garip bir his ve bunun nedeni, dillerini kaplayan küçük sivri uçlardan (papilla da denir) kaynaklanıyor. Bu sivri uçlar evrimsel bir kaza değildir.

Minik dikenler, kendilerini tımarlarken kir ve gevşek tüyleri toplamaya yardımcı olur. Ayrıca kürkün keçeleşmesini veya karışmasını önleyen bir fırça görevi görürler.

Tüm kedi yavruları mavi gözle doğar

Tüm kedi yavruları mavi gözle doğar

Bunun tüm memeliler için de geçerli olduğu ortaya konmuştur, ancak tam olarak mavi renk değil.

Gözlerinin mavi görünmesinin nedeni, gözlerini renklendiren pigmentin henüz gelişmemiş olmasıdır.

Gözlerinin gerçek renginin oluşması için gözlerinin açılmasından birkaç hafta daha geçmesi gerekir.

Neredeyse tüm mavi gözlü beyaz kediler sağırdır

Kedilere mavi göz veren gen, işitme ile ilişkili genle yakından bağlantılı görünmektedir.

Mavi gözlü beyaz kedilerin yaklaşık %85’inde doğuştan sağırlık vardır.

Yavru kediler yaklaşık 3 aylıkken keskin dişlerini kaybetmeye başlar

Daha önce bir yavru kedi ile oynadıysanız, dişlerinin ne kadar keskin olduğunu bilirsiniz! İyi haber şu ki, bu dişleri uzun süre kullanamıyorlar.

Kedilerde tıpkı bizim gibi iki diş seti vardır. Süt dişleri önce çıkar, yetişkin dişleri 1 ay civarında oluşur.

Üç aylık olduklarında süt dişleri dökülmeye başlar ve yetişkin dişleri alttan çıkar.

Yaklaşık 6 aylıkken, bir yavru kedinin 30 dişinin tamamı tamamen gelişmiş olmaktadır.

Çoğu kedi sudan nefret eder, ancak bir Türk ırkı suyu kesinlikle seviyor!

“Yüzen kedi” lakaplı Türk Van kedisinin suyu sevmesi, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesindeki Van Gölü’nden kaynaklanmaktadır. Su sevgisi olduğu bilinen kedi ırklarından biridir.

İpeksi orta uzunlukta saçları vardır ve genellikle bulabildikleri her suya atlarlar – nehirler, akarsular ve hatta su birikintileri!

Az miktarda yağ aslında kedinizin sağlığı için iyidir

Aslında, bir kedinin diyetinde yağ kesinlikle gereklidir. Birçok temel vitamin ve besin maddesi sadece yağ yardımı ile düzgün bir şekilde emilebilir, bu nedenle yağ eksikliği bir kedinin sağlığı için kötü olabilir.

Bazı yağlar eklemler, böbrekler, bağırsaklar ve cilt için iyi olan Omega 3 ve 6 kaynağıdır!

Tıpkı insan parmak izlerinin benzersiz olması gibi, her kedinin burnu birbirlerinden farklıdır

Bir kediye bir dahaki sefere yaklaştığınızda, burnuna daha yakından bakın. Yüzlerce küçük yumruya sahip olduğunu göreceksiniz. Bu yumruların ve çizgilerin yaptığı desen kesinlikle her kedi için benzersizdir.

Birçok insanın kedilere alerjisi vardır, ancak aslında kedilerin de insanlara alerjisi olabiliyor

Hem insanlar hem de kediler, polen, toz ve çim tohumları gibi diğer parçacıklardan mevsimsel alerjiler alabilirler, ancak bu sürpriz değildir. Buradaki sürpriz, kedilerin bize karşı bizim olduğumuz şekilde alerjisi olabilmesidir!

Bu nadir durumlarda kediler, gün boyunca döktüğümüz ölü cilde ve diğer parçacıklara alerjik olabilir.

ABD’deki kedilerin yaklaşık yüzde 60’ı obezdir

Maalesef Amerikalı yetişkinlere oldukça benzeyen bir resim.

Şişman kedilere bakmak ve çok ihtiyaç duyduğumuz neşeyi sağlamak oldukça sevimli olsa da, kiloları sağlıklarını ciddi şekilde etkileyebilir.

Kedilerinizin ağırlığına dikkat etmek ve sağlıklarını kontrol altında tutmak için veterinere düzenli kontroller yaptırmak her zaman önemlidir!

Demans geliştirebilen sadece biz değiliz, kedilerin de yapabileceği ortaya çıktı

Kediler ve insanların ortak bir yanı daha var. Tıpkı bizim gibi, kediler bilişsel disfonksiyon sendromu (CDS) adı verilen demansa benzer bir durum geliştirebilir.

CDS, bir kedinin duyarlılığını, genel farkındalığını ve hafızasını etkileyebileceği gibi kaygıların da önemli bir etkisi olabilir.

Ne yazık ki CDS için bir tedavi yoktur. CDS’li bir kedi için yapabileceğiniz en iyi şey, dengeli bir diyetle beslendiğinden ve bol miktarda fiziksel ve zihinsel uyarım aldığından emin olmaktır.

Kediler en az 10.000 yıldır evcil hayvanlar

Evcil bir kedinin en eski kaydı Kıbrıs adasına kadar gidiyor. Afrikalı bir yaban kedisinin kalıntıları, bir insanla aynı mezarlıkta bulundu. Hiçbir kedi adaya özgü olmadığından köylü kediyi adaya getirmiş ve orada evcilleştirmiş olmalı.

İlginç bir şekilde, kedi ırkları kavramı 19. yüzyıldan çok daha geç bir zamana kadar hayata geçmedi.

Evcil kediler aslında rutinleri ve çevrelerindeki değişiklikler nedeniyle hastalanabilirler

Yemek yemeyi reddetmek, kusma… Kediler hastalanabilir ve rutinlerini veya ortamlarını çok değiştirirseniz bu şekilde davranabilirler.

Kedinizin böyle davrandığını görürseniz, hayatınızdaki değişimi azaltmaya çalışmak sorunu çözebilir!

Kediler, insanlarla iletişim kurmak için özel bir mırlama geliştirdiler

Bir kedi gecenin ortasında yiyecek için miyavlarsa, muhtemelen sinirlenir ve onu uzaklaştırmaya çalışırsınız. Ama işte okuyabileceğiniz en şirin kedi gerçeği:

Buna bir tepki olarak, kediler mırlama ve miyavlama birleşimi melez bir ses geliştirdiler ve aslında bebeklerin çıkardığı seslere benzer özelliktedir!

Bu hibrit ses, gecenin ölü saatlerinde kediyi beslemek için sizi uyandırıp yataktan çıkaracaktır.

Kedilerin hep sıcak yerlerde şekerleme yapmasının iyi bir nedeni vardır

Bir kedinin kestirmek için genellikle radyatörün üstü, gün ışığının geldiği yerler hatta dizüstü bilgisayarınız gibi sıcak yerleri seçtiğini fark ettiniz mi?

Kedilerin kestirmek için sıcak noktaları aramasının iyi bir nedeni olduğu ortaya çıkıyor.

Herhangi bir dış sıcaklık, kedilerin ek enerjiye ihtiyaç duymadan vücut sıcaklıklarını düzenlemelerine yardımcı olur.

Bu, gecenin ortasında miyavlamak ve agresif bir şekilde masanızı çıkmak gibi enerjilerini daha önemli şeyler için koruyabilecekleri anlamına gelir.

Kediniz su içmiyorsa, su kabının konumu nedeniyle olabilir

Kediler içgüdüsel olarak kirlenme potansiyeli olan su kaynaklarından kaçınırlar, yani yiyeceklerine çok yakın olduğunda su içmezler.

Çözüm? Yiyecek ve su kaplarını ayrı tutun ve düzenli olarak tatlı suyla doldurduğunuzdan emin olun!

Ne yazık ki, bir kedinin su içmemesinin daha birçok nedeni var

Kedinizin su içme sorununun cevabının basit olacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünün!

Bazı kediler akan suyu içmeyi tercih ederken, diğerleri onlar için seçtiğiniz kaseyi beğenmez.

Bazı seçici kediler, su seviyesi çok düşük veya çok yüksekse bir kaseden içmeyi reddeder!

Kediler en az 63 hayvanın neslinin tükenmesinden sorumludur!

2016 yılı itibariyle, kedilerden dolayı dünyadaki en az 63 memeli, kuş ve sürüngen türü yeryüzünden kayboldu.

Buradaki gerçek, kedilerin genellikle istilacı bir tür olduğu ve bu nedenle normal besin zincirinin bir parçası olmadığıdır.

Yırtıcı yetenekleri çok iyi ve bu, yaban hayatı çok fazla riske atıyor!

Kedilerde kontrolsüz öfke sorunları ile bağlantılı olan bir parazit vardır

Toxoplasma gondii olarak adlandırılan parazitten kaçınılması iyi olacaktır.

Bir dizi akıl sağlığı sorunuyla bağlantılıdır; hamile kadınları ve bağışıklık sistemi zayıf olanları, daha güçlü etkileyebilir.

Ayrıca parazit bulaşmış kişilerin öfkelerini daha az kontrol edebildikleri ve sinir krizlerinin normalden iki kat daha fazla olduğu bulundu.

İyi haber şu ki, genel hijyeninizi artırdıkça enfeksiyon vakaları seyrekleşiyor!

Asla farkına varamasanız da, kediler de terler!

Terleyerek serinleyenler sadece biz değiliz. Kedinizin terlediğini hiç fark ettiniz mi?

Fark edememenizin bir nedeni var! Sadece kürkle kaplı olmayan alanlarda terlerler.

En büyük ter bezleri ayaklarındadır ve bu nedenle sıcak bir yaz gününde nemli pati izlerini görebilirsiniz.

Disneyland Park’ta yaklaşık 200 kedi “çalışıyor”

Disneyland Park 1950’lerde kapılarını açtıktan kısa bir süre sonra kemirgenlerle ilgili sorunlar yaşamaya başladı.

Neyse ki park ve ziyaretçileri için sorun kısa sürede kendi kendine çözülmeye başladı; bir grup vahşi kedi parka taşınmış ve istenmeyen fareleri avlamaya başlamıştı.

Park personeli kısa zamanda kedilerin değerini fark etti ve o zamandan beri onlara ve yavrularına bakmaya başladı.

Kediler bıyıklarını bir açıklıktan geçip geçmeyeceklerine karar vermek için kullanır

Bir kedinin bıyıkları ağzının, gözlerinin ve hatta bacaklarının arkasındaki uzun ve esnek kıllardır.

Oldukça şık görünmekten başka, bıyıkları bedenleri kadar geniştir. Bu, kedilere büyük ölçüde yardımcı olur, çünkü bir boşluğa sığıp sığamayacağını belirleyebilmek için, sadece başlarını sokup bıyıklarının uygun olup olmadığını test ederler.

Ayrıca bir kedinin ruh halini de bıyıklarından anlayabilirsiniz

Bir kedi iyi bir ruh halinde, memnun hissediyor veya meraklıysa, yüz kaslarını gevşetir ve bıyıkları biraz ileriye doğru itilir.

Ayrıca bir kedinin bıyıklarından öfkeli veya savunmacı olup olmadığını da belirleyebilirsiniz, çünkü bıyıklarını geri çekerler.

Aynı doğumda doğan yavru kediler farklı babalara sahip olabilirler

Dişi bir kedi tek bir erkek kediyle çiftleşirse, tüm yavru kedi kendi yavruları olacaktır.

Bununla birlikte, dişi kedi sonraki 20-50 saat boyunca başka bir erkek kediyle daha çiftleşirse, işler biraz karmaşık olabilir!

Örneğin, bir dişi kedi bu dönemde beş erkek kediyle çiftleşir ve daha sonra 5 yavru kedi doğarsa, her yavru kedinin farklı bir babası olması mümkündür!

Bunun terimi Superfecundation olarak adlandırılır ve kedilere özgü değildir. Aynı şey köpeklerde de olabilir!

Kediler kulaklarını 180 derece döndürebilir

Bir kediyi adıyla çağırırsanız, size gelmemesi çok olasıdır. Bunun yerine, sizi dinlemek için kulağını size doğru çevirecektir.

Aslında, kediler her iki kulağını da aynı anda farklı yönlerde 180 derece döndürebilirler.

Bu, 360 derecelik birleşik işitme yetenekleriyle her şeyi dikkatle dinleyebilecekleri anlamına gelir!

Bir kedinin ruh halini anlamanın bir başka yolu da kulaklarını izlemektir

Kediler nispeten karmaşık yaratıklardır ve genellikle kafalarından geçenlerin çok azını anlayabiliriz!

Hissettikleri hakkında biraz bilgi edinebilmemizin bir başka yolu da kulaklarının pozisyonuna dikkat etmektir.

Kulakları hafifçe açılı, öne doğru sivri ama rahatsa, muhtemelen mutludurlar!

Bir kedi öfkelendiğinde veya bir kavga durumunda, korumak için kulaklarını kafasına yaslayacaktır.

Kedi biraz gergin veya üzgünse, genelde kulakları sallanır.

Çikolatayı kendinize saklayın, kediler için zehirlidir!

Çikolata gibi kakao ürünleri Teobromin adı verilen bir bileşen içerir. İnsanlar bunu tamamen sindirebilirler, ancak tüylü dostlarımız kolayca yapamazlar. Bunun yerine vücutlarında birikir ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Kedinizin çikolata zulasına girdiğini keşfederseniz, yapabileceğiniz en iyi şey onu doğrudan veterinere götürmektir.

Kediler sıçramada oldukça şaşırtıcılar; kendi boylarının altı katına kadar zıplayabilirler!

Ortalama büyüklükte sağlıklı bir kedi 2,4 m’ye kadar sıçrayabilir.

Bir kedi zıplamak için ne kadar pratik yaparsa o kadar iyi olacaktır.

Bu nedenle açık alan kedileri atlamada mükemmelken, ortalama evcil kediler başka mükemmel bir başarısızlık nedeniyle internette bir yıldız haline gelir!

Kedinizin size ölü fare getirmesi, sizi sevdiği anlamına gelir!

Aslında, sizi sürülerinin bir parçası olarak görüyorlar!

Dişi kedilerin avcılık becerilerini sizinle paylaşmak için içgüdüsel bir ihtiyaç duydukları için size küçük “hediyeler” getirmeleri en yaygın olanıdır.

Öyleyse bir dahaki sefere kediniz gecenin bir yarısı yastığınıza ölü bir fare bırakarak sizi uyandırdığında, kedinizin avlanmak için sizi yaladığı anlamına geldiğini unutmayın!

Kedileri asla ama asla vegan veya vejetaryen beslememelisiniz

Kendi diyetinizin ne olduğu önemli değil, kedilerin gelişmesi için sadece ete ihtiyacı var.

Hepçil olduğumuz için hayatta kalabilir ve etsiz diyet de yapabiliriz, ancak kediler etoburdur.

Gerçek şu ki, et bazlı bir besinden başka bir şeyle beslenen kediler ölümcül olabilecek ciddi sağlık sorunları yaşayacaklardır.

Vegan ve vejetaryen kedi maması malzemeleri bulmak mümkün olsa da, onları tavsiye etmeyi hayal eden saygın bir veteriner bulamazsınız.

Bir kedi almak istiyor ama etle beslemek istemiyorsanız, bunun yerine muhtemelen bir kobay faresi almalısınız!

Kediler kilometrelerce uzağa seyahat etseler bile evlerini bulabilirler!

Kaybedilen bir kedinin, her şeye rağmen eve dönüşünün klasik hikayesi hem iç açıcı hem de kafa karıştırıcıdır.

Hala bunu nasıl başardıklarından tam olarak emin olmasak da, bazı teorilerimiz var.

Bazıları kedilerin dünyanın doğal manyetik alanlarını algılayabildiğini ve onu kullanarak gezinebildiğini iddia ediyor.

Daha gerçekçi bir teori, eve dönmek için kullandıkları şaşırtıcı derecede güçlü duyularını, kilometrelerce alanı kapsayan adımlarının izini takip etmek için kullandıklarıdır.

Çoğu durumda açık alan kedileri yuvalarından çok uzakta dolaşmazlar

Her zaman istisnalar olsa da, kedilerin çoğu yuvalarından dört ya da beş yuva daha uzakta dolaşmazlar.

Erkekler, dişileri yuvalarından 457 m yarıçapa uzanan bölgelerden daha uzak yerlerde keşfetme eğilimindedir.

Dişiler çok daha az yeri keşfeder, ortalama bir dişi kedi yuvadan sadece 228 m’lik bir yarıçapı keşfeder.

Sahiplenme söz konusu olduğunda, kara kediler en az popüler olanlardır

Ne yazık ki kara kedilerle ilgili batıl inançlar hala var. Yüzlerce yıldır kara kediler büyücülük ve kötü şansla ilişkilendirildi.

Sebep ne olursa olsun tekir ve benzerlerinin sahiplenilme olasılığı kara kedilerin sahiplenilme olasılığının iki katı olması kara kediler için kötü bir haber.

Bir kedinin kuyruğu, sevdiği birine yakınsa titreyecektir

Ne düşündüklerini anlamak için kedilerle konuşamasak da, bize verdikleri bazı ipuçları var.

Kedi kuyrukları vücutlarının en etkileyici kısımlarıdır. Onu farklı duygularını iletmek için kullanıyorlar.

Bir kedinin kuyruğu doğrulmuş ve titriyorsa veya sallanıyorsa mutlu, heyecanlı ve sizi gördüğüne sevindikleri anlamına gelir!

Bir kedinin kuyruğundan çıkarabileceğimiz daha çok anlam var!

Bir kedi kuyruğunu şiddetli bir şekilde sallıyorsa, çok ama çok rahatsız hatta kızgın olduğu için onu yalnız bırakmak en iyisidir!

Kuyruklarındaki hafif hareketler bir sıkıntı belirtisi olabilir.

Sadece kuyruklarının ucu biraz seğiriyorsa, bir şeye derinden konsantre oldukları anlamına gelebilir.

Bir kedinin kuyruğunun verebileceği en endişe verici mesaj, öfkeli, korkmuş veya savaşmaya hazır olduklarındadır. Bu durumda, kuyruğunun kılları uçlarında durur ve hacmini şişirir!

Kediler yalnız vakit geçirmekten hoşlanırlar

Köpeklerin aksine, çok fazla ilgiye ihtiyaçları yoktur ve herhangi bir arkadaş olmadan çok mutlu olabilirler.

Çoğu insan, sahipleri bütün gün dışarıdayken kedilerin ilgiyi özlediğini düşünür ama bu doğru değil.

Kediler aslında çoğu zaman yalnızlıktan zevk alırlar, gün içinde evde olmayışınız bekledikleri şeyi onlara verecektir!

Aynı yemek kabından çok sayıda kediyi beslememelisiniz

Kedilerinizi farklı kaplardan beslemeye başlamak en iyi uygulamadır.

Başlangıçta hepsi bir kabı paylaşmaya istekli olsalar da, zamanla daha karmaşık hale gelecektir.

Kediler yaşlandıkça farklı beslenme ihtiyaçları geliştirirler, bu nedenle onları başlangıçtan itibaren bireysel kaplar kullanmaları için eğitmek çok daha kolaydır.

Köpekler kadar olmasa da, kediler beslenme zamanlarında agresif olabilirler. Ayrı kaplar bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Maydanoz, adaçayı ve diğer otlar bir kedinin en sevdiği yiyecekler arasındadır

Asla eve getirilmemesi gereken tahriş edici ve yüksek derecede toksik içeren sıradan bitki ve çiçekler vardır.

Yaygın olarak bulunan tehlikeli bitkilerden bazıları; her türlü zambak, aloe vera, nergis, sardunya ve lale.

Eve yeni bitkiler getirmeden önce kapsamlı araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız.

Kedinize bir tasma takarsanız çok sıkı olmadığından emin olun

Bir evcil kediye tasma takmak için birçok iyi neden var ve bunlar sadece kozmetikle ilgili değil.

Kedinize mikroçip takmış olsanız bile, tasmadaki bir etiket, kaybolması durumunda herkesin kimlik veya iletişim bilgilerini arayacağı ilk yerdir.

Yakadaki bir çan, kedinizin yerel vahşi yaşam tarafından avlanmasını da önleyebilir.

En iyi tasma, kedinizin yaralanmasını önlemek için herhangi bir şeye yakalanırsa açık tokası olanlardır.

Ayrıca tasmanın çok sıkı olmaması veya 1-2 parmağın altına sığabileceği kadar gevşek olması da önemlidir.

Kaydedilen en yaşlı kedi 38 yaşındaydı

Creme puff, ortalama bir yaşamdan daha fazla yaşayan sıradan görünümlü dişi bir tekir kediydi.

3 Ağustos 1967’de doğup 6 Ağustos 2005’te ölene kadar 38 yıl 3 günlük yaşamını, sahibi Jake Perry ile Austin, Teksas’ta geçirdi.

Perry sık sık Creme Puff’un olağandışı beslenmesinin uzun yaşamının bir anahtarı olduğunu iddia etti; kuru kedi maması, yumurta, brokoli, kremalı kahve, hindi pastırma ve az miktarda kırmızı şaraptan oluşan beslenme!

Eğer mantıksız bir kedi korkunuz varsa Ailurofobiniz olabilir

Yoğun bir kedi korkusu için kullanılan bir terimdir ve bazı insanlar için gerçek bir durumdur. Elektrofobi, gatofobi ve felsefobi olarak da bilinir.

Biz sadece kedilerden hoşlanılmamasından bahsetmiyoruz. Bir fobiniz varsa, onlardan kaçmak için her yolu düşüneceğiniz noktadasınız demektir.

Çizgi filmlerdekiler veya kedi fotoğrafları bile sizi korkutabilir. Hatta okuduğunuz bu kedi gerçekleri bile korkutucudur!

Bir kedi, 20 yıl boyunca bir Alaska kasabasının fahri belediye başkanıydı

Adı Stubbs’du ve 1997’den 2017’deki ölümüne kadar Talkeetna kasabasını yönetti.

Huzursuz sakinlerin daha iyi insan alternatiflerinin bulunmaması nedeniyle, posta ile gönderdikleri oylarıyla kasabanın resmi olmayan belediye başkanı oldu.

Stubbs’ın sahipleri, daha sonra resmi olmayan belediye bürosu olan ve günde 30-40 turist çeken Nagley genel mağazalarını işletiyorlardı.

Dünyanın en uzun kedi rekoru 123 cm

Böyle uzun bir kedi, uzun bir ismi hak eder ve bu kedinin adı hayal kırıklığına uğratmaz: Tam adı Mymains Stewart Gilligan, ancak arkadaşları ona Stewie adını verdi.

2010 yılında arkadaşları muazzam uzunluğuna dikkat çektikten sonra Nevada, ABD’deki sahipleri Guinness Dünya Rekorları’ndaki en uzun kedi kaydına Stewie’nin girmesine karar verdiler.

123 cm uzunluğundaydı ve en uzun kedi rekorunu elde etti.

2020 itibariyle Stewie hala resmi olarak kaydedilen en uzun kedi rekorunu elinde tutuyor.

Kediler sahiplerinin seslerini tanır, ancak çoğu zaman umursamıyormuş gibi davranırlar

Japonya’daki araştırmalarda, kediler üzerinde kedi sahiplerinin ve yabancıların ses kayıtlarını çalarak deneyler yaptılar ve tepkilerini not ettiler.

Kediler, yabancıların seslerini aldırış etmezken sahiplerinin seslerini açıkça tanıdılar.

Ancak her iki durumda da sesleri araştırmak için rahatlarını bozmadılar.

Dünyada en yaygın ajans yapan karikatür, lazanya seven kedi Garfield

Yayın açısından ajans yapmak (gazetelere makale ve haber satan ajansların dağıtım yapması) aynı anda birçok gazete, dergi ve benzerinde yayın yapmak demektir.

Garfield’in en yaygın ajans yapan karikatür olması, her yeni çizgi roman yayınlandığında yayınlandığı farklı yerlerin rekorunu elinde tuttuğu anlamına geliyor!

İlk Garfield çizgi romanı, 1978’de sadece 41 gazeteye çıktı. 2002 yılında dünya rekoru kazandığında, çizgi roman dünya çapında 2.570 gazeteye yayınlandı!

Dünyadaki en iyi avcı kedisi Towser adında bir kediydi

Uzun saçlı kaplumbağa kabuğu renkli kedisi 21 Nisan 1963’te doğdu ve İskoçya’nın Crieff kasabası yakınlarındaki bir viski fabrikası olan Glenturret Distillery Ltd’ye aitti.

1963’ten öldüğü 1987’ye kadar geceleri damıtma makinesini kolaçan etti ve izinsiz giren kemirgenlerden korudu.

Yaşamı boyunca, gece ortalama 3 fare yakalayarak toplamda ortalama 28.889 fare yakaladığı tahmin edilmektedir.

Glenturret damıtım tesisini ziyaret ederseniz, danışma noktasında bronz Towser heykelini görebilirsiniz.

Japonya’da bir tren istasyonunda kediler istasyon yöneticisi olarak çalışmaktadır

Kedi İstasyon Müdürlerinin ilki, Wakayama Eyaletindeki Kishi İstasyonumda ikamet eden siyah, beyaz ve turuncu desenli bir kedi olan Tama idi.

Bütçe kesintilerinin tren hattı boyunca personelde bir düşüşe yol açmasından kısa bir süre sonra 2007 yılında bu pozisyona layık görüldü.

Maaş yerine kendisine bir yıllık kedi maması ve özel yapım bir istasyon müdürü şapkası verildi.

Ve ona adını ve resmi pozisyonunu gösteren altın bir etiket verildi!

Tama, 2013 yılında demiryolu hattının fahri başkanı oldu.

Kedilerin sevimli videoları 100 yıldan uzun bir süredir var

Bilinen ilk kedi filmi 1894’te ampulün ünlü mucidi Thomas Edison tarafından çekildi.

Kısa film “Boxing Cats” olarak adlandırıldı ve şaşırtıcı bir şekilde iki kedinin boks videosuydu!

Film fikrinden oldukça etkilendi ve tuhaf bir kısa film serisi yaratmaya devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
elmadağ escort kızılcıhamam escort keçiören escort kahramankazan escort kalecik escort vip escort yabancı escort yeni kapı escort yeni sahra escort yenibosna escort zekeriyaköy escort