Kedi Beslenmesi ile İlgili İpuçları

Ailenize yeni katılmış bir yavru kedinin beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken temel husus ailenize katılana kadar yemeye alıştığı mama ile beslenmesine devam etmek olmalıdır. Bu yazımızda sizlerle kedi beslenmesi nasıl olmalıkedi beslenmesi hakkında ipuçları paylaşacağız. Bilhassa yavru bir kediye sahipseniz sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için ilk dönemlerinde beslenmesine oldukça fazla dikkat etmelisiniz. Oldukça hassas olan bu canlılar sizin ilginize ve dikkatinize ihtiyaç duyacaklardır.

Anlayacağınız gibi, bir yavru kedinin midesi miniciktir; bu yüzden başlangıçta düşük miktarda, ancak sık öğünlere ihtiyacı olacaktır. Bu, yavru kediniz 6 aylık oluncaya kadar, günde neredeyse 4 kez temiz bir kaba taze mama koymanız anlamına gelmektedir.

Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Türkiye ve dünya genelinde kediler için üretilmiş birçok mama bulunmaktadır. Tüm bu mamaları birbirinden ayıran birçok özellik bulunmaktadır. Bazı mamaların içeriğinde yer alan hammaddeler dikkatle incelendiğinde oldukça farklı kalitelerden üretildikleri görülebilmektedir. Bu nedenle yavru kedinizi beslemek için mama seçimi yaparken bir profesyonel veteriner hekime danışarak ilerlemeniz oldukça önemlidir.

Fakat yavru bir kediyi geçmişte alıştığı yeme alışkanlığından bir anda vazgeçirmek doğru bir hamle olmayacaktır. Veterinerinizin önermiş olduğu mamaya geçiş için yavrunuza ortalama 1 haftalık süreç tanıyın. Bilgili ve uzman bir veteriner hekim bu konuda sizleri zaten bilgilendirecek ve izlemeniz gereken yolu tüm detaylarıyla paylaşacaktır. Yeni mamanın eve alınmasıyla birlikte her geçen gün daha fazla olacak şekilde eski mamayla birlikte oranını arttırarak karıştırmalısınız.

Kedi Beslenmesi Hakkında Bilgi – Günde Kaç Öğün Yemeli?

Kedi beslenmesi ipuçları listemize gün içerisinde yavru kedinizin kaç öğün yemek tüketmeye ihtiyacı olduğunu yanıtlayarak devam edeceğiz. Etrafta dolanan minik bir tüy yumağı gün içerisinde ortalama 4 kere temiz bir kaptan mama yemeye ihtiyaç duyacaktır. Kendisi gibi minik bir mideye sahip olan yavru kediler ilk 6 aylık dönemleri içerisinde az ve sık öğünler şeklinde tüketim gerçekleştirecektir.

Mama Seçimine Özen Gösterin

Bilhassa yavru kedileriniz için ihtiyaç duyacağınız mama seçimine ekstra özen göstermelisiniz. Kuru ya da konserve mama seçenekleri arasında kedinizin gün içerisinde ihtiyaç duyacağı tüm vitamin ve mineralleri sağlayabildiğinden emin olmalısınız. Mama seçimi konusunda tereddütler yaşıyorsanız veterinerinize danışabilir ya da sitemizde yer alan incelemelere göz atabilirsiniz. Hangi marka ve mama çeşidini tercih ettiğinizin öneme olmaksızın dikkat etmeniz gereken nokta ise; mama kabı üzerinde yer alan kullanma talimatına dikkat etmek. Kedinizin ihtiyacından fazla mama vermemeye özen göstermelisiniz.

Artık Sütü Aklınızdan Çıkarın

Belki bu durum size biraz garip ve saçma gelecek ama yavru kedilerinizin süte ihtiyaçları yoktur. Birçok kedi için inek sütü sağlıklı olmaktan ziyade onların ishal olmalarına neden olabilmektedir. Eğer birçok kişi gibi kedinize süt vermek konusunda ısrarcı iseniz özel olarak sunulan ve kedi sütlerinden tercih etmeniz kedinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Süt verin ya da vermeyin, kedinizin kapları arasında devamlı temiz, içme suyunun bulunduğundan emin olun.

Eğer kedinizin gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmediğini düşünüyorsanız bunun temel sebebi musluk suyu kullanıyor olmanız olabilir. Birçok kedi musluk suyu içerisinde yer alan kimyasalların kokusunu alarak bu sudan fazla tüketmek istememektedir. Bu nedenle kendi ihtiyaçlarınız için kullandığınız şişe suları tercih etmelisiniz. Aklınızdan çıkarmayın, bilhassa kuru mama ile beslenen kedilerin oldukça fazla su tüketmeye ihtiyacı vardır.

Endişelenmenize Gerek Yok, Sakin Olun

Kedinizin ufak bir rahatsızlanması hemen endişelenmenize yol açıyor olabilir fakat yavru kediler sindirim konusunda bir sorun yaşadıkları ya da tüy yumağı kusmaları gerektiği dönemlerde çim yiyerek kendi midesini bulandırmayı isteyecektir. Bu durumda kesinlikle paniklememelisiniz bu kedilerin doğasında yer almaktadır, haliyle doğal bir eylemdir endişeniz gereksiz. Fakat kediniz uzun süre kusmaya devam eder ve farklı belirtiler göstermeye başlarsa veterinerinize danışmanız gerekebilir.

Kedi beslenmesi konusunda sizlere ufak ipuçları paylaştığımız bu yazımızın sonuna gelirken sitemizde kediler ve diğer evcil hayvanlar hakkında birçok ipucu paylaşılmıştır. İlginizi çeken tüm başlıkları görüntülemek için ana sayfayı ziyaret edebilir veya evcil hayvanınızın kategorisine geçiş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu