Kargalar Ne İle Beslenir? Kargaların Özellikleri

Kargalar en akıllı ve ortama en iyi şekilde ayak uydurabilen hayvanlar arasında yer alır. Neredeyse herkes bir kargoyı gördüğünde tanır. Ancak kargaların tam olarak ne yediklerini ya da nasıl bir beslenme davranışı sergilediklerini bilmiyor olabilir. Makalemizde kargaların beslenme davranışlarının neler olduğu konusunda bilgi içermektedir.

Kargalar Ne Yiyor?

Kargalar genel olarak omnivor hayvanlardır. Yani hem etçil hem de otçul denilebilir.

Örümcek, kabuklular, yabani kanatlılar ve bunların yumurtalarını, kuşları kuşatan, amfibi hayvanları, küçük memelileri, menderesleri, salyangozları, sürüngenleri, tırtılları, kertenkeleleri, solucanları, istiridyeleri, tarakları, midyeleri, omurgasız hayvanları, çayır fareleri, yıldız burunlu köstebekleri, ve kısa kuyruklu fareleri avlayabilip yerler.

Ayrıca, esasen çekirge, zararlı böcek, böcekler ve larvaları, cırcır böcekleri gibi türleri içeren böceklerle beslenirler.

Elma, badem, fasulye, bezelye, incir, üzüm, kiraz, meşe palamudu, yaban meyveleri çok sever.

Bazı bölgelerdeki bitkilere bağlı olarak kargalar buğday, arpa,  mısır, sorgum ve kabak veya kabak tohumlarını tercih ediyorlar.

Ayrıca kızılcık, ardıç meyveleri, smilaks kış çilek, güvercin çilek, gibi meyvelerde onların besin grubu arasında olabilir.

Kargalar aynı zamanda birer ölü toplayıcı olarak da bilinirler. Çürüyen maddeleri, ölü hayvanları rahatlıkla yiyebilirler.

Kargalar su içmeyi çok seviyorlar. Özellikle birşeyler yemeden önce su içip kısmen açlıklarını bastırabiliyorlar.

Şehirlerde bu kuşların çoğunlukla çöp bidonlarından veya bidonların dışına atılan atıklardan beslendiği görülmektedir.

Kargalar, iyi miktarda yiyecek tüketiyorlar. Bir şeyi olup yemediği zaman onu uzak tutup saklıyorlar.

Kargaların Beslenme Davranışları

Kargalar sabahın erken saatlerinde ve daha sonra öğleden sonraları en aktif olma eğilimindedir. Bu zamanların dışındaki zamanlarda da zahmetsizce bulabildikleri yiyecekleri toplayıp yiyebiliyorlar.

Yemek alışkanlıklarını, zorluk çekmeden, mevsimlere ve mevcudiyetine göre değişir. İlkbahar ve yaz mevsiminde, öncelikle solucanlar ve diğer karasal omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kış zamanlarında, diyetlerinin önemli bir kısmı çöplerdeki atıklar içerir.

Kısmen çiftçiler kargaları severler. Çünkü onlar tarlalarda bulunan ve çiftçilerin mahsullerine zarar veren böcekleri tüketip onları kuruturlar.

Genellikle ağaçlar ya da yağmur oluklarında kullanmak üzere buldukları ek yiyecekleri gizleme eğilimindedirler.

Kargalar o kadar akıllı ki, buldukları sert kabuklu meyve ve hayvanları bazen yol kenarına atıp arabaların üzerinden geçerek ezilmesini sağlıyorlar. Bazen de kayalıklara fırlatarak yumuşamasını.

Özellikle şehirde bulunan kargalar için lokantalar birer yemek hazinesidir. Saatlerce camdan bakıp onlara yemek vermelerini bekleyebilirler.

Kargaları Ne İle Besleyebilirsiniz?

Açıkçası Türkiye’de evcil hayvan olarak pek fazla karga beslenmez. Ancak eğer böyle bir niyetiniz varsa kargaları nasıl besleyeceğinizi bilmelisiniz.

Onlara evcil hayvan gıdaları, et parçaları, yumurta sarısı, peynir, yer fıstığı, ceviz vb. Öğütülmüş tahılları verebilirsiniz.

Özellikle kış mevsiminde suyunu eksik etmemeniz gerekiyor.

Kargalar genelde yerde yemeyi seviyorlar. Bu yüzden yiyecekleri yere serpip yemelerine müsaade etmelisiniz.

Karga beslemek istiyorsanız onlara tatlı ve kızartılmış yemek artıklarınızı vermemeniz daha sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu