İzmarit Nasıl Bir Balıktır?

Dünyada yaşayan birçok canlı vardır. Bu canlıların bir kısmı karada yaşadığı gibi bir kısmı da su altında yaşar. İzmarit balığı da su altında yaşayan bir balık türüdür. Türkiye’nin denizlerinde de bol miktarda bulunur. Av sezonunun açık olduğu her mevsimde izmarit balığı ile balıkçı tezgahlarında karşılaşılabilir. İzmarit balığı kışın ve ilkbaharda Marmara Denizi’nde çoğunlukta olur. Havalar ısındıkça İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e doğru gider. Sonbahar geldiğinde de tekrar Marmara ve Ege’ye döner.

İzmarit balığı parlak yeşilimsi renktedir. Yüzgeçlerinin arka kısmında ise belirgin siyah benekleri vardır. Gözleri büyük olduğu kadar refleksleri de kuvvetli olan bir türdür. Olta balıkçılığı yapanlar bu nedenle çok şikayet ederler. Eğer uygun iğneye yem düzgün yerleştirilmezse körüklü ağızları ve refleksleri sayesinde tuzaktan hemen kaçabilirler. Yunus balıkları da denizde birçok balığa av olarak bakmasına rağmen izmarit balığına yaklaşmazlar. Bunun nedeni ise sırtlarında iğneli yüzgeçlerinin bulunmasıdır. Eğer izmarit balığını yerlerse bu yunusların ölümüne dahi yol açabilir. Bu iğneler amatör balıkçılar için de tehlikelidir. Çünkü izmarit balığını düzgün tutamazlar da iğne ellerine batarsa enfeksiyon kapabilirler. Bu nedenle avlanmak istenirse dikkat edilmelidir.

Elips şeklinde olan ve enine doğru büyüyen izmarit oldukça lezzetli bir balık olduğu için çok tercih edilir. Hem bol olması hem de etinin lezzetli ve hazmının kolay olması açısından severek tüketilir. Tavada ya da ızgarada yapılabilir. Bununla birlikte deri altında yağları olduğu için fazla kavrulup lezzet kaybı yaşanmaz. Ancak dikkat edilecek nokta ise derisinin soyulmasıdır. Pullu bir balık olduğu için genellikle derisi tulum çıkarma yöntemi ile çıkarılır. Balığın derisini soyarken etli kısmı da alınırsa balık zarar görür.

İzmarit balığının boyu 10-15 cm arasında değişir. Ortalama ömrü ise 12 yıl sürer. İzmarit balığı 2 yaşına geldiğinde de yavrulama dönemine girmiş olur. Yavrulama zamanı izmarit balığının kenarlarında mavi çizgiler görünür. Yetişkin bir izmarit 60.000 civarında yumurta bırakabilir. Yumurtalardan çıkan balıklar da genellikle taşlıklarda, yosunlarla beslenir. Bu nedenle kıyıya yakın yerlerde izmarit balığını çokça görmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu