İngiliz Setter Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri Bakımı ve Beslenmesi

İlk örnekleri 1500’lerde Fransa’da görülen İngiliz Setter cinsinin kürkü kahverengi, beyazla karışık mavimsi gri veya sarımsıdır. İngiliz Setter’in kafası belirgin alın çıkıntısı ile uzun bir şekildedir. Lekeler her boyutta olabileceği gibi benekleri az veya daha yoğun olabilir.

İngiliz Setter Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

  • Burun kısmı genişliği ile dikkat çeker. Kafa uzunluğunun neredeyse yarısıdır. İri ve parlak gözlere sahiptir. Koyu ve renkli bir burnu olan İngiliz Setter’ın sarkık kulakları vardır. Vücudun alt kısmı ile kulak, kuyruk ve bacakları oldukça tüylüdür.
  • İngiliz Setter iyi huylu, nazik yapısı ile dikkat çeker. Arkadaş canlısı olmakla beraber çocuklarla arası da iyidir. Dışarıda aktif, hareketlidir ancak evde uysal ve sakindir.
  • Eğitimi biraz sabır gerektirebilir. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi için nerede yapılacağı iyi öğretilmelidir. Eğitimi erken yaşlarda istikrarlı bir şekilde başlamalıdır. Ancak sert uygulamalardan kaçınmak gerekir. Yalnızlıktan hoşlanmaz, daha çok sahibi ile beraber olmayı seven bir cinstir. Diğer köpeklerle bir sorun yaşamaz, onlarla oyun oynamayı seven bir yapısı vardır.
  • İngiliz Setterler iyi bir bekçi köpeğidir ancak koruma köpeği özelliği taşımazlar. Kendi başına gezmek istediğinde pencerelerden atlama özelliği gösterebilirler. Havlamaya eğilimli olan İngiliz Setterler’ın erken yaşta iyi bir eğitimle bunun kontrol altına alınması gerekir.
  • Orta derecede tüy döken bu ırk yumuşak, düz ve orta uzunluktaki tüylerinin düzenli taranması ile oldukça bakımlı görünebilir. Tüylerinde karışıklık ve düğümlenmelere karşı dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle yumuşak ve sakince fırçalanmalıdır. Parmak aralarında oluşacak tüy ve uzayan tırnakların bakımı yapılmalı, temiz tutulmalıdır.
  • Tüylü olması sebebi ile soğuk kış günlerinde kendisini sıcak tutabilir. Yazları ise çok fazla terlemez. İngiliz Setterler için her mevsime uyum sağlayan bir köpek tanımlaması yapılabilir.
  • Koku alma yetisi oldukça iyidir. Saatler öncesinde aldığı bir kokuyu rahatlıkla takip edebilir, kokunun kaynağını bulabilir. Her türlü yere uyum sağlayabilir. Sahibi ile uyum içerisinde olduğundan her türlü av için ideal bir türdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu