Golden Retriever Nasıl Bir Köpektir? Golden Retriever Özellikleri

Kökeni İngiltere’ye dayanan bir köpek ırkı olan Golden Retrieverlar dost canlısı, uysal, enerjik ve ilgiyi görmeyi sever. Genelde insanlarla, çocuklarla ve hatta diğer hayvanlarla çok iyi iletişim kurabilen bir cinstir. Canlılarla iyi iletişim kuran uysal köpekler olmaları onları aileler için ideal bir köpek cinsi yapar. Ev hayatına kolayca uyum sağlayabilen bu cins eğer varsa evdeki diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. Bu nedenle evinde birden fazla hayvan beslemeyi isteyen hayvanseverler tarafından tercih edilen bir cinstir. Bebeklerle ve küçük çocuklarla iyi dostluk kuran bu ırk, zaman zaman onların can acıtıcı davranışlarına karşı sabırlı bir tutum sergileyebilir.

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Golden Retriever
Golden Retriever
  • Korunma amacıyla köpek almayı isteyen kişiler, bu ırk köpekleri tercih etmemelidir. Fazlasıyla dost canlısı olan Golden Retrieverlar, koruma açısından beklenilen performansı sergilemeyebilir.

 

  • Diğer bir taraftan kolay eğitilen ve itaatkar bir cinstir. Sahiplerine çok düşkün olan Goldenlar, oyun oynamayı da çok sever. Kemik, top, gazete, terlik tarzı nesneleri ağızlarında taşımak onlara keyif verir. İlk zamanlarda av köpeği olarak yetiştirilen bu cins köpekler, avcılık ve atılan nesneleri bulup geri getirme konusunda da başarılıdır.
  • Oyun oynamayı, ilgi görmeyi seven ve fiziksel olarak çok aktif olan bu cins köpekleri almayı düşünen kişinin yeterli vakit ayırmaya dikkat etmesi gerekir. Sürekli sahibiyle vakit geçirmeyi isteyen Goldenlar, bitmez tükenmez bir enerjiye sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde ona enerjisini atabileceği aktive alanları ve zamanları verilmelidir.
  • Çok enerji tüketen Golden Retrieverlar, ayrıca çok da iştahlıdır. İştahlarının kontrol altında tutulması gerekir. Verilen yiyeceklerin miktarları iyi ayarlanmalıdır.
  • Köpeğin yemek düzeni sahibi tarafından iyi gözlemlenmediği sürece ileride köpeğin sağlığında bazı problemler meydana gelebilir. Aşırı kilo alma, kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkabilecek sorunlardandır.
  • Atalarından gelen avcılık genleri sayesinde iyi bir av köpeği olmalarının dışında su avcılığında da başarılıdır. Soğuk sularda uzun süre yüzebilmeleri ırkın önemli özelliklerindendir.
  • Uysal ve sevecen olan Golden Retrieverlar, özellikle ilk defa köpek besleyecek kişilerden tarafından tercih edilir. Ev veya bahçe ortamına kolay uyum sağlamaları ve dost canlısı bir hayvan olmaları tercih edilmelerindeki büyük etkenlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu