Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Melez bir kedi cinsi olan Exotic Shorthair, Persian cinsi kedi ile Amerikan Shorthair cinsi kedinin çiftleştirilmesi ile elde edilmiştir. İran kedisi cinsinin genel karakteristik özelliklerinin neredeyse tamamını taşır. Fiziksel görünümü daha çok Amerikan Shorthair cinsine benzer.

Exotic Shorthair Kedisi Bakımı ve Özellikleri

  • Exotic Shorthair büyük olarak sınıflandırılan bir kedidir. Genel olarak yuvarlak hatlara sahiptir. Güçlü ve yuvarlak bir kafası vardır. Yüzlerinde elmacık kemikleri çıkıktır. Bu çıkıntılar Exotic Shorthair cinsi kedilerin karakteristik yüz ifadesinin oluşumunda oldukça etkilidir.
  • Çeneleri son derece gelişmiştir. Ağzı oldukça küçük iken gözleri de oldukça büyüktür. Bacakları oldukça kısadır; ancak gövdenin genel görünümü ile uyumludur. Orta uzunlukta kuyrukları vardır. Kuyrukları oldukça kalındır.
  • Kısa tüylü bir cinstir. Tüy uzunlukları diğer Shorthair cinsi kedilerden kısmen uzundur ancak İran kedisi için de oldukça kısadır. Tüyleri ince yapılıdır. Kürkünün yumuşaklığı İran kedisi cinsine benzer. Tüyleri kısa olmasına karşın bakım gerektirir. Her gün düzenli olarak fırçalanması faydalıdır. Diğer kısa tüylü kedi cinslerine göre daha çok tüy döker. Kürkünün rengi mavi, siyah, gümüş ve kahverengi olabilir.
  • Exotic Shorthair cinsi kedilerin karakteristik özelliklerinde ilk göze çarpan akıllı olmalıdır. Kişilerin dikkatini çekmeyi severler ve bunu ne şekilde yapabileceklerini çok iyi bilirler. Uyumlu kedilerdir. Değişiklikleri sorun etmezler.
  • Kucakta yatmayı sever. Hareketli bir yapısı vardır. Aniden oyun oynamayı isteyebilir ya da kendi kendine oyunlar üretebilir. İlgiden hoşlanır; ancak buna kendisi karar vermeyi ister. Genel olarak neşeli bir kedi türüdür.
  • Bu cins kedilerde göz rahatsızlıkları sık görülür. Bu konuda bilinçli ve ilgili olunması gerekir. Az miktarda miyavlayan bir kedi cinsidir. Exotik Shorthair cinsi kediler apartman dairesinde bakılması için oldukça uygun bir cinstir. Az miktarda tüy dökmeleri ve az miyavlıyor olmaları buna olanak sağlar.
  • Çok fazla aktivite yapmayı istemiyor oluşları da evdeki dar alanın kendisi için sorun olmamasına neden olur.
  • Ortalama dokuz ile on beş yıl yaşarlar. Türkiye’de Exotic Shorthair cinsi kediler hakkında detaylı bilgi alınabilecek bir dernek de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu