Doberman Nasıl Bir Köpektir? Doberman Özellikleri

Kökeni Almanya olan doberman iş köpekleri sınıfında yer alır. Doberman, zarif gözükmesine rağmen kaslı ve güçlü bir köpek türüdür. Bu köpek cinsinin renkleri genellikle kahverengi ve siyahtır. Bu türün tüyleri kısa ve serttir.

Yaşam ortamı: Yeterli eğitim ve egzersiz olanağı sağlanırsa apartman içinde yaşayabilen bir köpek türüdür. Enerjisi çok yüksek bir köpek olduğu için apartmandan ziyade çevresi kapalı olan bir bahçe içinde daha mutlu bir yaşam sürerler. Dobermanlar soğuğa karşı hassas köpeklerdir. Bu sebeple sürekli dışarıda tutulmaması gerekir.

Egzersiz ihtiyacı: Doberman enerjisi yüksek bir tür olduğu için yoğun bir şekilde egzersize ihtiyaç duyar.

Bakım: Bu cins köpekler çok kısa tüylere sahip olduğu için az da olsa tüy bakımı yapılması gerekir.

Doberman Özellikleri ve Bakımı

Doberman
Doberman
  • Doberman türü eski tarihlerden günümüze kadar genellikle bekçi köpeği olarak kullanılır. Enerjik, azimli ve çok güçlü bir köpektir. Zekâsı yüksek, eğitimi kolay bir türdür. Kararlı ve korkusuz bir yapısı vardır.
  • Vahşi bir köpek türü değildir. Sahibine karşı çok sadıktır. Bazı dobermanlar tüm aileye bağlılık gösterirken bazıları ise sadece bir kişiye bağlanır. Ailesi ile birlikte olduğu zaman oldukça sakin ve sevgi dolu bir köpektir. Aile üyelerinin her zaman yakınında olmasını ister.
  • Doberman, ondan korkmayacak bir sahibe ihtiyaç duyar. Bu sayede köpeği disipline etmek daha kolay hale gelir. Dobermanın disipline edilmesi şarttır. Aksi takdirde kendi verdiği kararları uygular ve eğitilmesi zorlaşır. Doberman sahiplenecek kişiler daha önceden köpek yetiştirme tecrübesine sahip kişiler olması gerekir.
  • Doberman çok iyi bir koruma köpeğidir. İyi bir koruma köpeği olması için ek bir eğitime ihtiyaç duymaz. Korumak doğasında vardır. Aşırı korumacılığın önüne geçilmesi gerekir. Bunun için köpeği küçük yaştan itibaren çok sosyalleştirmek gerekir. Eğitim verirken cezalandırma yoluna başvurulmaması gerekir.
  • Her zaman köpekle pozitif uyum içinde eğitim verilmesi önemlidir. Erkek dobermanlara nazaran dişiler her konuda daha inatçıdır. Doberman köpekler günlük hayatta polis ve orduda çok kullanılan bir köpek türüdür. Genellikle dominant bir ırktır. Fakat bazı dobermanlar sakin olabilir. Karakter açısından bireyler arasında farklılık oluşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu