Çov Çov (Chow Chow) Nasıl Bir Köpektir?

Çin aslanı ismi ile de bilinen Çov Çov (Chow Chow), Çin asıllı bir köpek cinsidir. Ayrıca aslan köpeği olarak da adlandırılır. Büyük ırk köpekler sınıfına aittir. İlk bakışta cinsi ayırt edilebilecek kadar belirgin özellikleri olan bir köpek cinsidir.

Chow Chow Köpek Cinsi Ve Özellikleri

  • Ortalama yarım metre boyunda bir köpektir. Ağırlığı 20 kilogram ile 30 kilogram arasında değişiklik gösterir.
  • En belirgin özelliği siyah dilidir. Bununla birlikte neredeyse bükümsüz gözüken arka bacakları da bir diğer belirgin özelliğidir. Büyük bir kafası vardır, yüzü ise düzdür. Kafasının etrafını çevreleyen geniş bir yelesi vardır. Küçük gözleri ve sivri olmayan bir burnu vardır. Burun siyahtır.
  • Çov Çov cinsi köpekler her zaman tek renktir. Genel olarak turuncu, kızıl ve kahverengi tonlar görülür.
  • Çov Çov cinsi köpeklerin karakteristik özelliklerine bakıldığında ilk dikkat çeken özelliği inatçı olmasıdır. Verdiği kararlardan vazgeçirmesi son derece zordur. Çok itaatkar bir cins değildir. Bu nedenle eğitimleri zordur ve sabır gerektirir. Bununla birlikte oldukça sevecendir.
  • Aile köpeği için oldukça idealdir. Genel olarak uysal bir yapısı vardır. Ancak koruyucu yönünün ortaya çıktığı zamanlarda hırçınlaştığı görülebilir.
  • Sahipleri de dahil insanlara ve diğer köpeklere karşı mesafeli bir yapısı vardır. Genel olarak içine kapanık bir cinstir. Sadece sahiplerine bağlanan bir karakterleri vardır.
  • Büyük bir kürke sahiptir. Çok tüy döken bir cinstir. Günlük fırçalanması tüy dökümünü kısmen de olsa kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Mevsimsel tüy değişimlerinde ise tüy dökme hat safhaya ulaşır.
  • Yıkanmaması gereken bir cinstir. Ancak kuru şampuan kullanılarak temizlenmesi tavsiye edilir. Tüyleri çift katlıdır. Kabarık ve yünlü hissini verir.
  • Çov Çov serbest bırakıldığında hımbıllaşan bir cinstir. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yaptırılması gerekir. Ev içerisinde çok fazla hareket alanı istemediği için apartman dairelerinde rahatlıkla beslenebilir. Kalın kürkleri nedeniyle sıcağa karşı oldukça hassaslardır. Bu nedenle bahçeli evler ya da korunaklı balkona sahip apartman dairelerinde dışarıda yatmalarında bir sakınca yoktur; aksine onların sağlığı için daha faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu