Çinekop Nasıl Bir Balıktır?

Alaca yeşil renkli bir balık olan çinekop, lüfer balığının büyümemiş halidir. Az pullu parlak derisi bulunur. Boyu 8 ile 10 santim arasında değişir. Uzun yapılıdır. Ön tarafında iki arka tarında 2 adet olarak toplamda 4 ana yüzgeci vardır. Sırt kısmında 1 tane kıvrımlı yüzgeci vardır. Biraz daha büyümeye başlayınca sırtında yeni bir yüzgeç daha oluşur. Kuyruk kısmındakı yardımcı yüzgeci ise açık renkli ve kalın yapılıdır.

Türkiye’de en çok Marmara Denizi’nde daha sonra da Karadeniz’de avlanır. Marmara Denizi’nde olta balıkçılığında ve ağ balıkçılığında avlanması yaygındır. Ancak bu durum çinekopun büyümüş hali olan lüfer balığını azaltır. Bu nedenle av zamanlarına dikkat edilmeli ve bilinçli avlanma yapılmalıdır.

Çinekop balığı pek çok tuzlu su balığı gibi değişen iklim koşullarına uyum sağlayabilmesi için göç ederler. Göç yönü, Karadeniz’den Marmara Denizi’ne doğrudur. Eylül ayında başlayan göçler Ekim ayı sonlarında biter. Soğuk denizden sıcak denize doğru yapılan bir göç türüdür. Karadeniz ve Marmara Denizi’nde çok fazla olduğu bilinir. Aynı zamanda lezzeti fazla olan çinekop Ege ve Akdeniz’de de bulunur.

Lüfer ailesinin en küçük ikinci üyesi olan çinekop oldukça hareketli bir balıktır. Eti kolay temizlenen bir yapıdadır. Bazı bölgelerde paşa balığı olarak anılır. Ağız yapısı iridir. İnce ve sivri dişlere sahiptir. Yetişkin bir çinekop yaklaşık 15 santime kadar uzayabilir. Yan çizgi bölümünde pul bulunmaz. Ancak hemen yan çizgi üstünde 90 ile 110 adet arasında pul bulunır. Sırt tarafında mavi ve yeşil renkli pulları vardır. Karın kısmı gümüş rengine benzeyen açık haldedir.

Çinekop balığının en büyüğü sırtı kara balığıdır. Uzunluğu 115 santime kadar ulaşır. 12 kilo ağırlığında olanlarına rastlanılabilir. Çinekop balığı lüferin küçüğü olduğundan tıpkı lüfer gibi bir lezzete sahiptir. Yağlı bir balıktır. Bu nedenle yağda kızartılması pek uygun değildir. Daha çok buğulama ve ızgara olarak tüketilmesi gereken bir balıktır. Havaların soğuması ile birlikte yağlanmaya başlar. En uygun avlanma zamanı Ekim ayı sonu ve Kasım ayının başlarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu