Bull Terrier (Bull Teriyer) Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

On dokuzuncu yy. başlarında köpek dövüşleri eğlence amaçlı olarak organize edilirdi. Bu dövüşler için bulldog cinsi köpekler kullanılırdı. Bu dövüşlerin devamlılığının sağlanması adına, güçlü bulldog ile kokusuz teriyer türleri çiftleştirildi ve bull teriyer ırkı ortaya çıktı. Bull teriyer, bulldog soyundan geldiğinden kökeni de İngiltere’dir.

Bull Terrier Özellikleri

Bull Terrier özellikleri incelendiği zaman kaslı ve güçlü olduğu görülür. Güçlü köpek cinsinin rengi genelde beyaz olurken bazen siyah, kızıl, üç renk, Brindle & White, Fawn & White, kırmızı beyaz ve White & Black Brindle renklerinde de olabilirler. Tüy yapısı çoğu köpek ırkı gibi kısa ve düz olan Bull Terrier, baş yapısı olarak birçok köpek ırkından farklıdır. Melez ırk, oval kafaya sahipken aynı zamanda göz ve kulaklarının yapısıyla da başka köpeklerden farklı görünmektedir.

Dişi ve erkekleri arasında önemli farklar yoktur. Tek belirgin fark olarak erkekleri dişilerine göre daha kaslıdır denilebilir. Bunun haricinde diğer özellikleri genelde aynı olmaktadır.

Sürü bekçisi, fare avcısı ve koruma maksatlı kullanılır. Boyları erkek ve dişide 55 cm civarında, kiloları ise 27 kg’dır. Renkleri ise beyaz, siyah, kaplan desenli, kızıl ve açık kahverengi olarak değişir. Cesur ve korkusuz bir karakter yapısına sahiptirler. Eğer kontrollü bakılmazlarsa saldırgan olabilirler. Başına buyruk hareketleri olan ve özellikle evdeki eşyaları kemirme eğilimi bu ırkta dezavantajlardandır. Apartman hayatına çok rahat adapte olabilirler.

Bull Terrier Bakımı

Bull Terrier

Bull Terrier bakımı bu ırk köpeğe sahip olanlar için önemli bir konudur. Genetiği sebebiyle sakin ve sabırlı bir cins olan bu köpekler, iyi bir eğitmen tarafından eğitim aldığı takdirde çok daha insan canlısı olabilmektedir. Sahibine canını verecek derecede bağlı olan bu ırk, iyi bir eğitim sonrası hiçbir şekilde saldırganlık göstermemektedir. Fakat oyunu çok seven bu köpekler istemeden de olsa can yakabilmektedir.

Korkutucu görünüşü sebebiyle tedirginlik veren Bull Terrier köpekler, aslında görünüşünün tam tersi özelliklere sahiptir. Ayrıca evde tek başına kaldığı zamanlarda bunalıma girebilmektedir. Eğer evinize sık uğramayan bir kişiyseniz beslemek için farklı tür köpekler tercih etmelisiniz. Bu ırka mensup köpekleri tercih ediyorsanız köpeğinize daha çok vakit ayırmanız gerekmektedir. Yalnız kaldığı zaman endişeye kapılan sevecen ırk, oyun oynamayı da çok sevmektedir.

Bull teriyer ırkında kuru mama, konserve mamalar beslenme alternatifleri arasındadır. Yavruluk döneminde, yani 3-6 ay arasında 3 öğün, 6-12 aylık olduklarında 2 öğün ve bir yaşından sonra tek öğün beslenmeleri yeterlidir. Beyaz renk ağırlıklı bir ırk olduğundan alerjik yapıda bir derisi vardır. Bu sebeple beslenmesine özen gösterilmelidir. Özellikle konserve mamalar alerji oluşturma potansiyeline sahiptir. Kilo almaya meyilli olduklarından yemek sonrasında ya da gün içerisindeki egzersizleri ihmal edilmemelidir. Kemik yapıları güçlü olduğundan ekstra takviyelere ihtiyaç duymazlar.

Bull Terrier Tüy Bakımı

Bull Terrier tüy bakımı bu ırka mensup köpek sahipleri tarafından oldukça araştırılan bir konu olmaktadır. Kısa ve düz tüy yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bu cins, tüy bakımı açısından pek zahmetli değildir. Ama tüylerinin kısa olması, soğuk kış aylarında üşümesine sebep olacağı için kışları yürüyüşe kıyafet giydirilerek çıkarılmalıdır. Enerjisi yüksek olan bu ırkı sürekli olarak düzenli yürüyüşe çıkarmanız gerekmektedir. Yediği mamanın kalorisi kadar egzersiz yapmadığı takdirde; obezite sorunu ortaya çıkacaktır.

Bull teriyer köpeklerin tüy uzunluğu kısadır. Tüyler düz ve parlak görüntüdedir. Bu tüy yapısından dolayı haftada iki kez taranması yeterlidir. Tüyleri kısa olduğundan tıraş ihtiyacı yoktur. Ayrıca ayda bir kez yıkanması tavsiye edilir. Yıkanmasında şampuan seçimine dikkat edilmeli ve özellikle hipoalerjenik şampuanlar kullanılmalıdır. Deri problemlerine karşı hassas olup diş bakımı ve kulak temizliğine de özen gösterilmelidir.

Bull teriyer inatçı karakterlerinden dolayı zor eğitilen ırklardan biridir. Eğitiminde sert davranışlarından kaçınılması, bir yaşına geldiğinde disiplinli bir köpek olmasını sağlayacaktır. Sert davranışlar sergilenmesi, onu daha çok saldırgan ve dik başlı hale getirir. Eğitimde ödül ve sevgi çok önemlidir. Günümüzde koruma eğitimlerine daha çok özen göstererek, kişi ve alan koruma amaçlı kullanılırlar.

Bull Terrier Yasak mı?

Bull Terrier yasak mı? Sorusu sıkça gündeme gelmesine rağmen tam olarak bir cevap alınamamaktadır. Bu ırk kesin olarak yasaklı köpekler listesinde yer almasa da, yasaklı ırkların melezi olduğundan dolayı beslenmesi yasaktır. Bu ırk köpeği olanlar köpeği belediyeye kaydettirmezse ve kısırlaştırmazsa; 7 bin TL’den yüksek fiyatlarda cezaya çarptırılmaktadır. Alınan bu ceza ödenmediği takdirde hapis cezasına dönüşmektedir. Bull Terrier ırkı köpek sahibi olanların, belediyeye giderek köpeği besleme izni alması yararlarına olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu