Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir?

Bukalemun, ilahi sanatın bir başka özelliğini göstermekle dikkati çeker. Çevresine uygun renk alarak kendisini gizler. Mesela, yeşil yapraklar arasında yeşil görünür. Her mahluk’un yaratıcısı ve koruyucusu olan Allah ona da bu silahı vererek düşmanlarından korunmasını sağlamıştır.

Hakikatte o, renklerini değiştirmez. Esas rengi kahverengi ve yeşildir. Işığın, sıcaklığın değişmesiyle veya kızdığı ve rahatsız edildiği zaman, başka renkte görünür. Mesela üşüdüğü zaman rengi, sıcak havadakinden daha açıktır.

Bukalemun derisi birkaç tabakadan meydana gelmiştir. Her bir tabakada değişik renkli hücreler bulunur. En alt tabakada, siyah renk veren hücreler vardır. Onun derisini tabaka tabaka yaratan Allah, derinin kontrolünü de sinirlere yüklemiş. Göz penceresinden vücuda giren haber, sinir sistemine gelince deri açılır veya büzülür. En alttaki siyah hücre tabakası, deri yüzeyine yaklaşır veya daha uzaklaşır. Böylece diğer tabakalardaki renklere karışarak yeni bir renk meydana getirir.

Bukalemunun sadece derisi değil, dili de enteresandır. Dilinin altında güçlü kaslar bulunmaktadır, avını görünce dilini hızlı bir şekilde fırlatır. Dilin ucunda salya ile yapışkanlaş mış  küçük çengelimsi tüyler ile avın çevresinde dolanır ve yutar. Bazen dilini o kadar uzatır ki, uzunluğu boyunun iki mislini geçer.

Ve gözleri bizimkinden farklı olarak çalışır. İki gözü ayrı hareket eder ve ayrı ayrı görüntüler  alır. Mesela gözün biri avı gördüğünde öteki göz döner ve tam görüş için ayarlanır. Avını aynı anda iki açıdan görür, böylece onun uzaklığını daha doğru hesaplar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir