British Shorthair Nasıl Bir Kedidir? British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

İngiliz asıllı bir ırk olan British Shorthair cinsi ilk defa 19. yüzyılda bir güzellik yarışmasında tanınmıştır. Uzun yıllar şov kedisi olarak kullanılmışlardır. Zamanla İngiltere’den bütün dünyaya yayılmıştır. İran kedisi cinsinden sonra dünyanın en uysal kedi cinsi oldukları bilinir. Alışılagelmiş kedi boyutundan büyüktürler. Bu nedenle ilk defa görenleri şaşırtabilirler.

British Shorthair Kedi Irkı ve Genel Özellikleri

  • British Shorthair cinsi kediler genel anlamda yuvarlak hatlara sahiptir. Yuvarlak hatlı bir gövdesi vardır ancak gövde oldukça kaslıdır. Hatların yuvarlak olması kaslı olmasına rağmen kedinin atletik görünümünü engeller. Aksine şişman bir görünüm ortaya çıkarır. Yüzü de yuvarlak hatlıdır. Kafası oldukça güçlü ve sağlamdır. Küçük ve sivri kulakları vardır. Gözleri iridir. Üst çenede bıyıklarının bulunduğu kısımda sağa ve sola doğru hafif çıkıntılar vardır. Bu çıkıntılar British Shorthair cinsi kedilerin karakteristik yüz yapısını oluşturan en önemli detaydır. Ön ve arka bacakları oldukça kısadır. Buna rağmen kaslı ve güçlü bacaklara sahiptir. Patileri toplu ve sıkıdır. Orta uzunlukta bir kuyruğa sahiptir.
  • British Shorthair cinsi kedilerin tüyleri kısadır. İsimlendirilmesini buradan alan kısa tüylü British Shorthair cinsi kediler bu açıdan bakım istemezler. Tüyleri güçlü olduğu için çok miktarda dökülür. Yalanarak temizlenmeleri tüy bakımı için yeterlidir. Ancak tüy kusmasının azaltılması için ara sıra fırçalanması faydalı olabilir.
  • British Shorthair cinsi kediler oldukça uysal, oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Sevecendirler; ancak ne zaman ve kim için sevecen olacakları tamamen kendi kararlarıdır. İnsanlarla kolayca iletişim kuramazlar. Kısmen çekingen bir yapıları vardır. Kararlı ve zaman zaman inatçı olabilirler. Bu huyları nedeniyle özellikle yavru iken eğitilmeleri gerekir.
  • Yetişkin bir British Shorthair cinsi kedinin eğitilmesi imkansıza yakındır. Özgürlüklerine ve kişisel alanlarına düşkündürler. Çok küçükten alıştırılmadıysa sahibiyle dahi uyuduğu pek görülmez.
  • Tembel olarak görülürler ancak tembel değil mantıksaldırlar. Gereksiz hareketler için enerji harcamayı tercih etmezler. Bu nedenle evde uzun süre yalnız kalsalar da herhangi bir zarar verme hareketinde bulunmazlar.
  • Fazla hareket alanı da istemediği için apartman dairelerinde beslenmesi için oldukça uygun bir cinstir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu