Bichon Frise Nasıl Bir Köpektir?

Beyaz, yumuşak, uzun ve ipeksi tüylü Bichon Frise cinsinin tüylerinin her gün fırçalanması gerekir. Bu durum bazı kişilerce zahmetli olmasının yanısıra, evin içinde birlikte yaşayabileceği arkadaş canlısı bir köpek isteyen kişiler için idealdir. Tüylerinin yumuşaklığı, dış görünüşünün sevimliliği, insanlara karşı sıcakkanlılığıyla bilinen bu köpek, süs köpeklerinin içinde öne çıkar.

Genelde beyaz olan bu cins gri ya da sarımsı da olabilir. Eğitimi kolay, zeki, sevgi dolu ve hareketli bir mizacı olan bu köpek, özelliklerinin yanı sıra dış görünüşünün de sevimli ve göz alıcı olmasından dolayı yarışmalarda da boy gösterir. Fransa’da ortaya çıktığı sırada da kraliyetin maskotu hâline gelmiştir. Bu köpeklerin mutlu olması, mutlu yaşaması için insanlara ihiyaçları vardır. Bu sebeple aile içinde, ailenin bir ferdi olarak beslendiğinde oldukça mutlu bir hayat sürebilir. Özellikle çocuk da olan ve tercihen kalabalık evlerde, sosyal ve canlı bir köpek olduğundan dolayı çok mutlu bir şekilde yaşar.

Bu köpek ırkı yaşaması için mutlaka bahçeye ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla evin içinde, apartman dairelerinde rahatça yaşayabilirler. Ancak evin içinde oyun oynamayı sever bundan keyif alır ve egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesini sağlar. Ayrıca açık havada yürüyüş, oyun ve koşu ile vakit geçirmeyi de severler.

Her gün tüyleri taranması gereken bu köpekelerin ayda bir de genel bakımı yapılmalıdır. Yıkanmalı ve profesyonel tıraşı yapılmalıdır. Bichon Frise’ın tüyleri bu köpeğe yuvarlak bir görünüm verecek şekilde kesilir.

Sevimli, bakımı kolay ve eğlenceli köpeklerin bir diğer avantajı neredeyse hiç tüy dökmemeleridir. Dökülen ufak tefek, az miktarda tüyleri ise alerjik değildir. Bu konuda hassas olan ve özellikle alerjisi olan insanlar için tercih sebebi olabilecek bir köpek cinsidir. Genelde 15 yıldan fazla yaşayabilen bu köpeklerin kötü özelliği ise, son dönemde üretilen Bichon Frise’ın ısırmaya eğilimli olabilmesidir.

Bichon Frise, sevimli bir süs köpeği olmasının yanında yarışmalarda da sıkça karşılaşılabileecek güzellikte ve zekilikte bir cinstir. Şov konusunda da oldukça yeteneklidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu