Basenji Cinsi Köpek ve Özellikleri

Adını çok sık duyduğumuz bir ırk değil ancak pek çok özelliği ile oldukça dikkat çekici bir ırk diyebiliriz. Basenji’nin fiziksel özelliklerine geçmeden önce tarihine bir göz atalım. Basenji ırkı aynı zamanda Afrika COngo ya da Congo terrier olarak da biliniyor. Mısır mezarlarında dahi resmedilen bir nevi antik tür diyebiliriz.

Basenji Vatanı

Kökeni adında da anlaşılacağı üzere Afrika Kongo. Basenji’nin bir anlamı var. Köpek ile çok bağdaşmıyor olsa da Türkçe anlamı “çalı” demektir. 1930’lu yıllarda önce İngiltere’ye oradan da Amerika’ya ithal edildi. Dönemin ünlü filmlerinden ve hatta aynı zamanda kitabı da olan Goodbye My Lady karakterinin ardından ırk daha da popülerleşti. Bilinen en eski köpek ırklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kökeni bahsettiğimiz üzere Antik Mısır. Mısır mezarlarında resmedilmesi ise neredeyse 5000 yıl öncesine dayanıyor.

Özellikle duvar resimlerinde Basenji’ye benzeyen köpek figürlerinin olması ırkın tarihinin tahmin ettiğimizden çok daha eskilere dayandığını gösteriyor. İngiliz yetiştiriciler tarafından saf olarak yetiştirildikten sonra namı tüm dünyaya yayıldı.

Basenji fiziksel özellikleri

Basenji
Basenji
  • Basenji küçük ve kısa tüylü bir köpek.
  • Sivri kulakları, kıvrık kuyruğu ve uzun bir boynu var.
  • Karışık, ten, siyah ya da kırmızı tonları şeklinde ortaya çıkabilen yoğun bir kürkü var.
  • Tüylerinin kısalığı, özellikle tüy bakımı açısından kolaylık sağlıyor. Çok az tüy dökerler ve tüyleri özellikle alerji sorunu olanlar için zararsız nitelikte.
  • Basenji’lerin ayakları, göğüsleri ve kuyruk uçları beyaz olur genelde. Bazı türlerinde ise gerdan bölümü ve bacakları beyaz olabilir. Irk boyutu olarak küçük boy sınıfına girer. Yüksekliği erkeklerde de dişilerde de minimum 37 cm maksimum 43 cm olarak tanımlanabilir.
  • Ağırlıkları ise 12 kg’a kadar çıkabilir. Bu durum hem dişiler hem erkekler için geçerlidir.
  • Ortalama ömürleri 14 yıl civarıdır.

Basenji Eğitimi

Eğitim konusunda biraz zorluk çekmeniz olası. Akıllı olmasına akıllıdır, komutlarınızı anlar, ne demek istediğinizi çabuk kavrar. Ancak iş uygulama kısmına gelince biraz sekteye uğrayabilir. Zira Basenji’ler itaatkar olmayan tavırları ile bilinir. Elbette genelleme yapmak doğru değil ancak birçoğunun eğitim konusunda sıkıntılı olabileceğinin de altını çizelim.

Basenji’lerde Sık Rastlanan Hastalıklar

Basenji’lerde en sık rastlanan hastalıklardan biri Fankoni Sendromu’dur. Bu sendrom böbreği ilgilendiren bir durumdur. Çok sıvı tüketmekten olduğu söylenir. Hastalığın teşhisi konar konmaz değil en ufak bir belirti olsa dahi hemen tedavi altına alınmalıdır. İlerleyen durumlarda daha ciddi sağlık sıkıntılarına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu