Aslanbaş (Lionhead) Tavşanı Hakkında Bilgiler

Aslanbaş ya da Lionhead tavşanları yeni evcil tavşan ırkları arasındadır. Bu tavşanlar aslanların yelesine benzeyen kürklere sahiptir.Birçok tavşan ırkı arasında yeni ve nadir olan aslanbaş tavşanı çok benzersiz bir görünüm sergiler.

TopluBilgi olarak bu makalemizde Aslanbaş ya da Lionhead adlı bu tavşan hakkında sizlere bir kaç bilgi vereceğiz.

Amerika merkezli ARBA yani The American Rabbit Breeders Association (Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Derneği) bu tür hakkında henüz tam bilgilere sebebi değil. Çünkü daha önce de dediğimiz gibi oldukça yeni bir tür sayılır. Aslanbaş tavşanı Swiss Fox ve Belgian Dwarf adlı iki farklı tavşan türünün melezlenmesi sonucu oluşturulmuş bir türdür. Aslında istenilen aslan başı görünümüne sahip bir tavşan ırkı oluşturmaktı. Bunun için bir çok cüce tavşan ırkı denendi bunlara İngiltere ve İsveç ırkları da dahildir.

Aslanbaş Tavşanı Hakkında Genel Bilgiler

Bu minyatür tavşanların yelesi, aslan yelesine benzeyen küçük başlarını kuşatır. Küçük vücut yapısı aslanbaş tavşanı ortalama 1 – 2 kilogram arasındadır. Aslanbaş tavşanlarının oldukça küçük bacakları ve kemikleri var, kulakları ise ortalama 7 – 7,5 cm arasındadır. Aslanların yelesine benzeyen kürkü normal kürkten ortalama 2 santimetre daha uzundur.

Aslanbaş tavşanlarının kalın yeleleri hızlı genetik mutasyonların etkisindedir. Yelelerinin büyüklüğü genlerin kombinasyonuna büyük ölçüde bağlıdır. MM genleri bir araya geldiğinde, çift yele oluştururken Mm genlerinin kombinasyonu tek bir yele oluşturur. Tek yeleli aslanbaş tavşanı, normal tavşan ırklarının benzer özelliklerini sergilerken, çift yeleli aslanbaş tavşanlarının boyun çevresinde kalın yün ve arka alanda daha az yün olacaktır. Bu tavşanlar aynı zamanda kahverengi, beyaz ve gri renk tonlarında olmak üzere çeşitli renklerde üretilmektedir.

Aslanbaş Tavşanının Mizacı ve Bakımı

Farklı tavşan ırkları arasında henüz yeni bir tür olsa da oldukça hızlı bir şekilde evcil hayvan olarak seçiliyor. Özellikle boyutları ve benzersiz yelesi hayvanseverlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu tavşanlar çok cana yakın olması özellikleriyle birlikte oldukça dikkat isteyen bir türdür. Çift yeleye sahip olanlar biraz daha fazla ilgi gerektiriyor. Aslanbaş tavşanlarının sorunlarından biri de uzun yelelerine arasıra düğüm yapabilmeleri bunu önlemek için ara ara özellikle kürk kısmını taramak gerekiyor. Ayrıca tüy dökme zamanlarında aslanbaş tavşanı kendi tüylerini emebilir bu da bağırsak tıkanıklıklarına neden oluyor.

Aslanbaş Tavşanının Beslenmesi

Bu tavşan türleri için taze yeşillik ya da düşük proteinli tavşan yemleri oldukça yeterlidir. Bunlar lif bakımından zengin olup Aslanbaş tavşanlarının sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır. Yüksek proteinli gıdalar vermekten kaçının çünkü bu onların obez olmalarına ve bununla beraber sağlık sorunlarına neden olabilir. Taze sebzeler vermek ve düşük proteinli tavşan yemleri kullanmak aynı zamanda onların bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Papaya ve ananas gibi meyveler sindirimde yardımcı olur ve yün tıkanıklığından kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu