Afrika Deniz İneği (Trichechus Senegalensis) Nasıl Bir Hayvandır?

Afrika Deniz İneği olarakda bilinen Afrika Manatisi ya da Afrika Manatee adlı bu hayvan en fazla 4.5 metre uzunluğunda ve  350 – 390 kilogram ağırlığına ulaşabilirken genelde daha küçük boyutludur. Büyük ve yuvarlak bir gövdesi yuvarlaktır. Kuyruğu kürek şeklinde olup kuyruk sokumuna yaklaştıkça daralan bir yapısı vardır.

Afrika Deniz İnekleri

Genelde tahıl renginde olmalarına rağmen Afrika Deniz İnekleri bulunduğu suyun içindeki alglerin miktarına ve türüne bağlı olarak bazen kahverengi veya yeşil renklerindeymiş gibi görünebilir. Ayrıca karınlarının üzerinde kahverengi, beyaz ya da gri renklerinde beneklerin görülmesi de normaldir.

Kısa ve yuvarlak bir burna sahip olan Afrika Deniz İnekleri sadece azı dişlerine sahiptir. Azı dişlerinin temel görevi de yiyecekleri öğütmektir. Ancak yine de hafif pençemsi olan elleri (paletleri) beslenmelerine yardımcı olmaktadır.

Afrika Deniz İneği adından da anlaşılacağı gibi Afrika’da yaşamaktadır. En çok Afrika’nın batı kesiminde görülür. Angola, Senegal, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Liberya ülkelerinin etrafında görülebilir. Afrika Deniz İnekleri göçebe hayvanlardır ve yiyeceklerin mevcudiyetine ve suyun sıcaklığına bağlı olarak hareket ederler. Çok soğuksa vücutları stresi kaldıramaz, bu nedenle daha sıcak bir yere gitmeleri gerekir.

Afrika Deniz İnekleri’nin davranışları hala tam anlamıyla biliniyor değildir. Uzmanlar diğer deniz inekleriyle benzer davranışlar sergilediklerine inanmaktadır. Su da çok yavaş hareket ederler ki bu saatte 5 – 8 kilometre arasında değişmektedir. Ayrıca oldukça sosyal hayvanlar olduğu söylenmektedir. Afrika Deniz İnekleri zamanlarının büyük çoğunluğunu sosyalleşme de harcamaktadırlar. Bu genelde dokunma, sözlü iletişim ve kokular yoluyla meydana gelmektedir.

Genellikle 6’dan fazla üyesi olmayan küçük gruplar halinde yaşıyorlar. Birbirleriyle yarattıkları bağlar çok derindir. Göç ettikleri ve yiyecek ya da daha sıcak su aradıkları için daha büyük gruplara geçebilirler. Böylesine daha büyük grupların karmaşıklıkları, araştırmacılara pek çok açıdan bir gizemdir, ama Afrika Deniz İnekleri için oldukça iyi bir sistemdir.

Tüm deniz ineklerinde olduğu gibi Afrika Deniz İneği de herbivor yani otçul olarak sınıflandırılsa da bazen beslenme davranışlarında çeşitli değişiklik yapabilirler. Evet çoğu zaman çeşitli bitki örtülerinden beslenen bu deniz inekleri zaman zaman istiridye, küçük balıklar ve bazı yumuşakçaları da tüketmektedir. Yiyecek bulmak ve beslenmek için genelde günde bir kaç saatlerini ayırmaktadırlar.

Afrika Deniz İneklerinin dişileri 3 yaş civarına geldi mi çiftleşme dönemine girebilirler. Ancak erkek olanlar için çiftleşme dönemi bu kadar erken değildir ve yaklaşık 10 yaşında başlar. Dişi Afrika Deniz İnekleri erkekleri çekmek için öfke yöntemini kullanır ve o dönem boyunca bir kaç erkekle ilişkiye girer. Ortalama 3 – 5 yılda bir tek yavru doğumu gerçekleşir. Gebelik dönemi yaklaşık 1 yıl sürmektedir. Çok nadir de olsa ikiz doğurma vakaları bulunmaktadır.

Anne ve yavruları arasında gelişen bağ çok güçlü ve uzmanların hayran olduğu bir şeydir. Gençler 12 ila 18 aylıkken sütten kesilir, ancak 2 yaşına gelene kadar anneleriyle kalırlar. Bu, yavaş bir üreme oranıyla sonuçlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu