Affenpinscher Köpek Cinsi Nasıl Bir Hayvandır

Afenpinscher Köpek Cinsi Hakkında Genel Bilgiler

Menşei Almanya
Grup Köpek
Ort. Boyu 25 santimetre
Ort. Ağırlık 3,6 kilogram
Ort. Ömrü 12 Yıl
Renk Siyah, Gri

Affenpinscher Tarihi ve Evcilleştirilmesi

Affenpinscher’in 17. yüzyılda Almanya’da ortaya çıkan köpek ırkı olduğu düşünülmektedir. Aslına bakılacak olursak 15. yüzyıla ait olduğu bilinen bazı resimlerde Affenpincsher köpeği daha büyük tasvir edilmiştir. Terrier ile akrabalığı olan Affenpinsher köpek cinsi Almanca’da Maymun Terrier’i anlamına gelmektedir.

Affenpinsher adlı köpek cinsleri ilk başlarda mutfak ve ahırları haşerelerden korumak için kullanılmıştır. 1800’lerin sonlarına gelindiğinde Almanya menşeli olan bu köpek türü Güney Almanya’da artık bulunamaz hale gelmiştir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bu köpek cinsi ABD’de çoğaltılmıştır. Hatta şuan menşei olarak ABD bilinmekte ve en çok burada bulunmaktadır.

Affenpinscher Fiziksel Özellikleri

Affenpinscher

Affenspinscher’lerin genellikle terrier ile benzer dış görünüme sahip. Ortalama boyları 20-25 santimetre olan bu köpek cinsi ortalama olarak 12 yıl yaşamaktadır. Yüz ifadesi genelde maymunu andırmakta olan bu köpeklerin kuyrukları nispeten kısadır. Renkleri ise normalde siyah olup bazen daha açık (siyahın açık tonları) renkte de olabiliyor.

Affenpinscher Davranış ve Mizaç

Aslında pinscher-schnauzer alt grubunun bir parçası olduğu için, kendine özgü Terrier benzeri görünüme sahip olmasına rağmen Affenpinscher, diğer Terrier türlerinden farklıdır. Affenpinscher cinsi köpekler küçük, aktif ve sadık olmasına rağmen aynı zamanda diğer köpeklerle de iyi geçinirler.

Evcil hayvanlardır genelde dışarıda çok da iyi yaşayamazlar. Maceracı, meraklı ve inatçı oldukları kadar eğlenceli ve oyun sever olan Affenpinscher genelde küçük çocuklu ailelerin yanlarında bulundurulmaması gerekir. Çok fazla oyun ve oyuncak düşkünü oldukları için genelde küçük çocuklu çocuklarla iyi anlaşamaz ve saldırgan davranabilirler.

Affenpinscher Islahı

Günümüzde bildiğimiz Affenpinscher ırkı, ilk kez 17. yüzyılın sonlarında Almanya’da evde haşere kovucu olarak yetiştirildi. Boyları en az 30 santimetre olmasına rağmen şuanki nesiller çok daha küçük hatta neredeyse en büyükleri 30 santimetredir diyebiliriz.

1900’lü yılların başlarında diğer evcil ırklarla aralarındaki ıslah çalışmaları, on yıllar sonra Amerika’ya ithal edilen daha küçük ve daha düz yüzlü Affenpinscher’in ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun yanı sıra şuan ise İngiltere’de popüler bir seçim haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu